Διέσυρε τη νωθρή Μέλισσα η Δόξα

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν η Μέλισσα, που συνετρίβη από τη Δόξα, με 1-8!

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι κόντρα στη Μέλισσα η Δόξα, που επικράτησε με το ευρύ 1-8. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν με αρκετά νέα πρόσωπα και νεαρούς παίκτες, και το σημερινό σίγουρα θα αποτελέσει ένα καλό μάθημα για τη συνέχεια μιας απαιτητικής σεζόν. Στο 6ο λεπτό, και χωρίς να έχει προηγηθεί σοβαρή ευκαιρία, ο Τσιάτσος εκτέλεσε κόρνερ, ο Γκουμπερνάτ έκανε κακή εκτίμηση της μπάλας, την οποία βρήκε λίγο, για να καταλήξει στα δίχτυα, για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κορέλης από δεξιά έφυγε στην πλάτη του αμυντικού και έσπασε στο Θανάση, που σε κενή εστία ολομόναχος έγραψε το 0-2. Στο 25ο λεπτό, η Δόξα τελείωσε ουσιαστικά το ματς, όταν μετά από φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, ο Σιλιόγκας αμαρκάριστος πήρε την κεφαλιά, και έγραψε το 0-3. Η Μέλισσα φάνηκε για πρώτη φορά στο 43', όταν ο Σπύρου σούταρε εκτός περιοχής, όμως ο Νάσης μπλόκαρε. Η Δόξα είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 45', με πέναλτι, ο Καλόγηρος σκόραρε από την άσπρη βούλα, όμως υπήρξε παράβαση από συμπαίκτη του και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο δεύτερο μέρος, η Μέλισσα μπήκε εξίσου νωθρά στο γήπεδο, η Δόξα το ακριβώς αντίθετο, και οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν το ματς, κάνοντας αρχικά στο 47ο λεπτό στο 0-4, όταν από τραγικό λάθος της άμυνας, η μπάλα στρώθηκε στον Κορέλη, που με κοντινό σουτ σκόραρε, και δύο λεπτά αργότερα το 0-5, με το Σιλιόγκα, να μπαίνει εντελώς αμαρκάριστος στην περιοχή έπειτα από νέο λάθος, και να πλασάρει. Στο 61ο λεπτό, η Μέλισσα μείωσε με το πιο ωραίο γκολ του αγώνα, όταν ο Πάνος με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ στην κίνηση από τα 30 μέτρα κρέμασε το Νάση, για το 1-5. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν κι άλλο, όμως στο 64ο λεπτό, το πέναλτι που κέρδισαν και εκτέλεσε ο Σπύρου, κατέληξε στο κάθετο, στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε! Στο 79ο λεπτό, νέο λάθος της άμυνας, επέτρεψε στον Καλόγηρο σε κενή εστία να γράψει το 1-6, ενώ στο 87ο λεπτό, ο ίδιος παίκτης από κοντά πλάσαρε εκ νέου σε κενή εστία για το 1-7. Το τελικό 1-8, διαμόρφωσε στο 89ο λεπτό, ο Θανάσης, όταν η μπάλα πέρασε πάνω από όλους, και εκείνος σκόραρε για ακόμα μια φορά σε άδειο τέρμα, από κοντά.

Διαιτητής : Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Μαζαράκος Νίκος

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Γουμπερνάτ, Νάνος (71' Βίτσιος Χ.), Κακοχρήστος (71' Βίτσιος Β.), Σακκάς (13' λ.τρ. Τσόγκας), Σταμούλης, Καλαμπόκης, Πάνος, Κωσταδήμας (56' Μάλλιος), Αβράμης (56' Στασινούλας), Σπύρου, Τσίκος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης (66' Πουσκούλογλου), Πατσαβούρας, Τσίρκας (75' Νούτσος), Αράπης, Κάλλιας, Τσιάτσος, Οικονόμου (66' Χριστοφόρου), Καλόγηρος, Θανάσης, Κορέλης (59' Μπιθυκούκης), Σιλιόγκας