Εύκολα ο Δίας τους Φιλέλληνες

Ο Δίας είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στους Φιλέλληνες επικρατώντας με σκορ 4-0 στους Κωστακιούς.

Οι γηπεδούχοι στη σημερινή αναμέτρηση με τους Φιλέλληνες έδειξαν ότι δεν επηρεάστηκαν από το "σοκ" που υπέστησαν από τον τρόπο που έχασαν το παιχνίδι με την Ανέζα, μπαίνοντας από την αρχή δυνατά στο ματς και με αποκλειστικό στόχο τη νίκη. Αρχικά, ο Δίας απείλησε με ένα σουτ του Μπολιεράκη που πέρασε άουτ, ενώ στη συνέχεια ο Γιάννενας με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Ευκαιρία είχαν και οι φιλοξενούμενοι, όταν ο Σφήκας εκτέλεσε φάουλ, όμως η κεφαλιά του Τάγκα πέρασε δίπλα από την εστία. Το πόδι του δοκίμασε και ο Κόξιας που με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα και αυτός άουτ, για να προειδοποιήσει ο Μίκροβας στο 21', το σουτ του οποίο απέκρουσε ο Σιαπάτης. Η πίεση απέφερε καρπούς στο 25ο λεπτό, όταν ο Ζαφείρης τροφοδότησε τον Μίκροβα και αυτός αφού απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, με πλασέ στη γωνία έκανε το 1-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Οι Φιλέλληνες προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα, όμως τα σουτ που δοκίμασαν Σφήκας και Τσέτσος πέρασαν λίγο άουτ.

Στην επανάληψη, ο Δίας ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή του και είχε φάσεις με τους Μίκροβα, Κόξια, Γιάννενα, Μπολιεράκη όπου από καλή θέση δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Σιαπάτη, που έπιασε τα σουτ των δύο τελευταίων, για να έρθει το 2-0 για τους γηπεδούχους στο 55ο λεπτό, με τον Μπολιεράκη να εκτελεί κόρνερ και τον Στέργιο με κεφαλιά ψαράκι να στέλνει με όμορφο τρόπο τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 75ο λεπτό, ο Μπολιεράκης μοίρασε νέα ασίστ, αυτή τη φορά βρίσκοντας με παράλληλο γύρισμα το Νίκο Σίμο που έκανε το 3-0 και σφράγισε το τρίποντο της νίκης για την ομάδα του. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Μίκροβας, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, καθώς πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση του Σιαπάτη σε σουτ του Μπολιεράκη και σκόραρε.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Βασίλα Φωτεινή - Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Γκουσαίλα, Σίμος Ν., Δοσούλας Κ., Κανελλόπουλος, Παραλίκας, Στέργιος (76' Σίμος Π.), Ζαφείρης (85' Λύτρας), Μίκροβας, Κόξιας, Μπολιεράκης, Γιάννενας (85' Καρακώστας)

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Σιαπάτης, Ξανθός, Ροβίνας, Τσουρής, Γούλας, Τσέτσος (46' Χριστοδούλου), Σφήκας, Τάγκας, Βάσιος, Κώτσης Δ., Κώτσης Π. (46' Θεοχάρης)