Εύκολα το Δία η Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016

Δε δυσκολεύτηκε να περάσει από την έδρα του Δία η Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016, επικρατώντας με 1-5.

Επιστροφή στις νίκες για τη Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016, που επικράτησε του γηπεδούχου Δία, στο γήπεδο της Ράχης, με 1-5, και βρίσκεται ένα βαθμό πίσω από τους πρωτοπόρους Ολυμπιακό Καλοβάτου και Ερμή Κεραματών. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, στο 12ο λεπτό, με το Δεληκούρα να μετατρέπει σε γκολ τη σέντρα του Παππά. Ο νεαρός Παππάς χρίστηκε σκόρερ, από δημιουργός, και μάλιστα με κεφαλιά, στο 23ο λεπτό, μετατρέποντας σε γκολ την μπαλιά του Τζαλοκώστα. Ο Τζαλοκώστας με τη σειρά του έγινε από δημιουργός σκόρερ, στο 40ο λεπτό, όταν αξιοποίησε σέντρα του Νίκαρη και με κεφαλιά έκλεισε το ημίχρονο με 0-3

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενο μπήκαν εξίσου δυνατά και στο 48ο λεπτό, ο Τζαλοκώστας με νέα κεφαλιά, από κόρνερ και πάλι του Νίκαρη, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στο 58' ο Κωλέτσος του Δία προειδοποίησε με δυνατό σουτ που σταμάτησε δύσκολα ο Ντεκούλης, όμως ο ίδιος παίχτης κατάφερε να σημειώσει το γκολ της τιμής στο 66' όταν υποδέχτηκε κάθετη πάσα και πλάσαρε εύστοχα για το 1-4. Η Νέα Αναγέννηση διεύρυνε κι άλλο το σκορ δύο λεπτά μετά, όταν ο Νίκαρης μετά τις δύο ασίστ του, πέτυχε και γκολ, αφού απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και σούταρε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας και το τελικό 1-5. Οι γηπεδούχοι είχαν στη συνέχεια ένα καλό σουτ του Μίκροβα που έφυγε άουτ, ενώ στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, ο Γεωργακόπουλος έχασε με τη σειρά του την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, όμως από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Δραγατάκης Γιώργος

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Μπόκος, Μπούκας (70' Μίκροβας), Χεμπέγια, Βασιλάκης, Κουσαϊλα, Σίμος, Λύκκας, Μούστο, Λάλος (68' Θεοδώρου), Γεώργος, Κωλέτσος

Νέα Αναγέννηση Αρταίων (Γούσης) : Ντεκούλης, Ρώσσος, Γεωργακόπουλος, Δερβίλης, Μπούντζας, Στέργιος, Παππάς, Κόνιαρης, Νίκαρης (70' Αντωνίου), Τζαλοκώστας (67' Τσαμπάς), Δεληκούρας