Σπουδαίο «διπλό» και πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου για τον Δία

Έχοντας για πρωταγωνιστή τον Μπολιεράκη που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, ο Δίας Κωστακιών πήρε μία ιστορική πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού του Κυπέλλου της ΕΠΣ Άρτας.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Τσάκαλο από θέση τετ-α-τετ να στέλνει τη μπάλα άουτ, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι λίγα λεπτά αργότερα με τον Μπολιεράκη, ο οποίος επίσης από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Τελικά, ο ταλαντούχος Μπολιεράκης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 41ο λεπτό, όταν από κάθετη του Μπακόλα αυτή τη φορά νίκησε τον Αλεξίου, κάνοντας το 0-1. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά αργότερα σόκαρε για δεύτερη φορά τους γηπεδούχους, όταν ο Μίκροβας από τα αριστερά γύρισε στον Μπολιεράκη που σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 0-2, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Δίας συνέχισε στο β' ημίχρονο με τον τρόπο που τελείωσε το α' ημίχρονο, όμως αυτή τη φορά δεν κατάφερε να σκοράρει κάποιο τέρμα, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, που στο 50ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δόση κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Οι παίκτες της ΑΕΚ προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα και να στείλουν το ματς στην παράταση, όμως στην καλύτερη τους στιγμή λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90', ο Μπέτσας έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Δία, με το 1-2 να παραμένει και τη νεανική ομάδα του Δία να πανηγυρίζει μία σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΠΣ Άρτας. Πάντως να αναφέρουμε ότι για τη συγκεκριμένη φάση υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες για ανατροπή και πέναλτι, οι οποίες οδήγησαν σε αποβολή του Ντούπη και του προπονητή της Καμπής, Γιώργου Γιάννου.

Tέλος, να ευχηθούμε στον Γιώργο Πλακιά περαστικά και καλή ανάρρωση, καθώς λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού τραυματίστηκε σοβαρά στο κεφάλι και χρειάστηκε να μεταφερθεί στο ΓΝ Άρτας, όπου και του έγιναν ράμματα.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Κούσουλας Γιώργος - Πολύζος Κωνσταντίνος

ΑΕ Καμπής (Γιάννος): Αλεξίου Γ., Στέργιος, Ντούπης, Μπέτσας, Κίτσιος, Τσάκαλος (46' Γόγολος), Πλακιάς (64' λ.τρ. Λιόντος), Λύτος, Στούπας, Παππάς (60' Αλεξίου Μ.), Δόσης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Γκουσάιλα, Μπακόλας, Βασιλάκης, Σίμος Χ., Μπούκας, Χύσο, Παπαστάθης, Τσιτώνης (60' Ματσούκας), Μίκροβας, Μπολιεράκης, Μούστο