Εξαργύρωσε το πλεονέκτημα κόντρα στη Δόξα το Κλειδί (pics)

Το πλεονέκτημα της έδρας και της ισοπαλίας εξαργύρωσε απέναντι στη Δόξα Άρτας ο ΑΟ Κλειδίου και με σκορ 1-1 πήρε την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος.

Σε ένα ματς που διεξήχθη μπροστά σε αρκετό κόσμο, το οποίο μπορεί ποιοτικά να μην ήταν θελκτικό, όμως οι δυνατές μονομαχίες ανάμεσα στους παίχτες των δύο ομάδων, η ένταση που επικρατούσε αλλά και η θέληση για την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος, άφησαν αμείωτο το ενδιαφέρον στους φιλάθλους έως και το 100ο λεπτό, όπου ο διαιτητής κ. Τσιώρης σφύριξε τη λήξη της αναμέτρησης, με το 1-1 να δίνει την πρόκριση στους γηπεδούχους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 4ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Αντωνίου και μία μικρή αναμπουμπούλα, ο Μπαλαδήμας έκανε γυριστό σουτ, όμως η μπάλα χτύπησε σε σώμα αμυντικού που ήταν μπροστά από την εστία και κατέληξε κόρνερ, σε μία φάση που οι παίχτες του Κλειδίου διαμαρτυρήθηκαν για χέρι και ζήτησαν πέναλτι. Στο 26' από εκτέλεση φάουλ του Μπαλαδήμα, ο Μίγδος είχε μία άστοχη κεφαλιά, για να δυσκολέψει τον Μπόνια ένα λεπτό αργότερα, ο Τυρολόγος, με εκτέλεση κόρνερ που είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Στο 31' από εκτέλεση πλάγιου του Χάρου, ο Στ. Δήμος με το κεφάλι βρήκε τον Μίγδο που έστρωσε στον επερχόμενο Π. Δήμο, με το σουτ να καταλήγει άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Βελαέτης από πλάγιο τροφοδότησε τον Παπαλάμπρη στην περιοχή, ο οποίος σούταρε, ο Μπόνιας βρήκε όσο έπρεπε τη μπάλα για να τη στείλει στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Πατσαβούρας που επίχειρησε νέο σουτ από πλάγια, αποκρούστηκε και η φάση σταμάτησε με επιθετικό φάουλ στον Μπόνια. Στο 38' ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να διαμαρτυρηθούν, όταν ο Φελέκης έχασε τη μπάλα, ο Μπασιούκας δέχτηκε την πάσα και από πλάγια λίγο έξω από την περιοχή έκανε εξαιρετικό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έσκασε στο έδαφος, με τον β' βοηθό, Κ. Πολύζο, να μην τρέχει προς τη σέντρα, και τους παίχτες της Δόξας να πέφτουν όλοι πάνω του, με έντονες διαμαρτυρίες υποστηρίζοντας ότι η μπάλα έχει περάσει τη γραμμή. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το α' ημίχρονο θα ολοκληρωθεί χωρίς τέρματα, στο 45ο λεπτό από γέμισμα στην περιοχή της Δόξας και προσωρινή απομάκρυνση αμυντικού, ο Στ. Δήμος έπιασε εξαιρετικό μονοκόμματο σουτ, νίκησε το Νάση και έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά με στόχο να ισοφαρίσουν, όμως στο 52', το συρτό σουτ του Παπαλάμπρη δεν ανησύχησε τον Μπόνια που μπλόκαρε, ενώ δύο λεπτά αργότερα, από σέντρα του Βελαέτη, ο Σιλιόγκας δεν βρήκε γεμάτα την κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 69' οι γηπεδούχοι απείλησαν μετά από ώρα, με τον Στ. Δήμο με κεφαλιά προς τα πίσω να βρίσκει τον Φελέκη, που σούταρε από τη γωνία της περιοχής ψηλά άουτ. Η Δόξα παρά το γεγονός ότι όσο περνούσε η ώρα τα χρονικά περιθώρια στένευαν, δεν παράτησε ποτέ το ματς, και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 93ο λεπτό από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπασιούκα, ένα πέναλτι που κέρδισε ένα λεπτό νωρίτερα ο Σιλιόγκας από τον Πέτσα, μετά από γύρισμα του Θανάση. Στα υπόλοιπα εφτά λεπτά των καθυστερήσεων, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για ακόμη ένα γκολ και την ανατροπή, όμως παρά τα κερδισμένα φάουλ δεν κατάφεραν να βγάλουν κάποια τελική, εκτός από την καλή εκτέλεση του Μπασιούκα στο 97', με τον Μπόνια να απομακρύνει με τις γροθιές τη μπάλα.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Πολύζος Κωνσταντίνος

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.): Μπόνιας, Δήμος Π., Πέτσας, Μανιφάβας Στ., Χάρος, Βασιλάκης, Μπαλαδήμας Λ., Αντωνίου (72' λ.τρ. Μπαλαδήμας Ι.), Μίγδος, Φελέκης (80' Μανιφάβας Ε.), Δήμος Στ. (87' Δράκος)

Δόξα Άρτας (Νίκου): Νάσης, Βελαέτης (82' Ζήσης), Αράπης, Κάλλιας, Πατσαβούρας, Τυρολόγος, Οικονόμου (87' Τσιάτσος), Παπαλάμπρης (74' Στέργιος), Θανάσης, Μπασιούκας, Σιλιόγκας