Εξαιρετικός ο Καραϊσκάκης, νίκησε εύκολα τον Απόλλωνα Λάρισας

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Καραϊσκάκης, που επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα Λάρισας, σε ένα ματς που άξιζε μεγαλύτερο σκορ.

Η περιγραφή του παιχνιδιού, είναι μια προσφορά της επιχείρησης :

ΓΕΝΙΚΟ ΦΥΤΩΡΙΟ ΑΛΕΞΗ
Κατασκευή γκαζόν - Φυτά - Διαμόρφωση κήπων
Διόδια Πέτα Άρτας (έναντι Στρατοπέδου Παπακώστα)
τηλ. 2681083900 , 2681083970
κιν. 6972677900 , 6972017178

Σημαντικό παιχνίδι έδινε σήμερα στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων ο Καραϊσκάκης, κόντρα στον πολύ ανεβασμένο στα τελευταία παιχνίδια, Απόλλων Λάρισας. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικού χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην κατοχή ψάχνοντας τρόπο να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Στο 9ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, με τον Κυριάκη να βρίσκει εξαιρετικά κάθετα το Λουκίνα, ο οποίος πλάσαρε στην κίνηση, όμως ο εξερχόμενος Παϊτέρης είχε κλείσει την εστία και κράτησε το «μηδέν». Ένα λεπτό αργότερα, νέα πολύ καλή στιγμή για την αρτινή ομάδα, με τον Μπεκατώρο να κάνει εξαιρετική σέντρα, όμως το Λουκίνα που βρέθηκε σε καλή θέση, να μην πιάνει καλά την κεφαλιά, και να στέλνει την μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με υποψία ευκαιρίας στο 13ο λεπτό, με τον Κανούλα να εκτελεί φάουλ από μακρινή απόσταση, όμως το Μέλκα να διώχνει στη γωνία του. Στο 19’ νέα φάση για τους γηπεδούχους, όταν σε φάση διαρκείας στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στο Χούσο που έκανε το πλασέ, με την μπάλα να κοντράρει στον Ιβανίδη για να μπλοκάρει εύκολα ο Παϊτέρης. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε το γκολ που άξιζε η αρτινή ομάδα, όταν από φάουλ του Δημητριάδη από δεξιά, ο Λουκίνας με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα, για το 1-0. Στο 22’ οι νικητές έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν Ψιάνος και Χούσος άλλαξαν ωραία την μπάλα, με τον τελευταίο να γυρίζει στο Λουκίνα, ο οποίος έκανε την προβολή πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αξίζει να σημειωθεί πως στο γύρισμα του Χούσου, έπεσε άτσαλα πάνω του Ανδρέου, με τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, με τον Καραϊσκάκη να γίνεται επικίνδυνος στην κόντρα. Σε μία από αυτές στο 37’, ο ανεβασμένος μετά το τέταρτο Ψιάνος, βρήκε κάθετα το Λουκίνα, που βγήκε απέναντι από τον Παϊτέρη, όμως κόπηκε λίγο πριν πλασάρει. Στο 42ο λεπτό, από κόρνερ του Δημητριάδη, ο Λουκίνας πήρε και πάλι την κεφαλιά, όμως σημάδεψε ψηλά. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Μακρής βρήκε εξαιρετικά τον Κυριάκη που δεν πρόλαβε να πλασάρει, καθώς τον πρόλαβε πέφτοντας στα πόδια του ο Παϊτέρης, με την μπάλα να στρώνεται στο Χούσο που πλάσαρε ψηλοκρεμαστά, με τον Ανδρέου να διώχνει σωτήρια πάνω στη γραμμή με κεφαλιά, για να φτάσουμε στην ανάπαυλα, σε ένα εξαιρετικό για τον Καραϊσκάκη πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο επιθετικά στον αγωνιστικό χώρο, και απείλησαν στο 53ο λεπτό, όταν από σέντρα του Χατζή, ο Τσιλούλης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε άουτ, με το Μέλκα να ελέγχει. Δύο λεπτά αργότερα, μεγάλη ευκαιρία για τον Καραϊσκάκη, με τον Ψιάνο να κάνει εξαιρετική μπαλιά στο Λουκίνα που κοντρόλαρε, όμως άργησε να σουτάρει, με αποτέλεσμα το τελείωμά του τελικά να είναι αδύναμο. Ο Ψιάνος βρήκε στο 61’ με νέα εξαιρετική μπαλιά κάθετα το Λουκίνα, που απέφυγε έναν αντίπαλο, όμως σούταρε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Στο 67ο λεπτό, μετά από ωραία ανάπτυξη και πάσα του Ψιάνου, ο Μακρής προχώρησε κάθετα και σούταρε δυνατά από τα 25 μέτρα, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Ο Απόλλωνας απάντησε με ένα συρτό σουτ του Μαυριά, που έβγαλε όμως χωρίς πρόβλημα ο Μέλκας. Στο 73ο λεπτό μετά από εξαιρετική ενέργεια, ο Δημητριάδης σούταρε όμως η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μακρής βρήκε με μεγάλη μπαλιά το Μακρίδη, που έξω από τη μεγάλη περιοχή ζύγισε το πόδι του, έπιασε ένα θαυμάσιο φαλτσαριστό σουτ, όμως ο Παϊτέρης έκανε φανταστική απόκρουση, στέλνοντας την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του. Ένα λεπτό μετά, από κόρνερ του Δημητριάδη, Λουκίνας και Μακρής δεν μπόρεσαν να βρουν την μπάλα όπως θα ήθελαν και αυτή έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Παϊτέρη. Στο 82ο λεπτό, ήρθε το γκολ που κλείδωσε τη νίκη για την αρτινή ομάδα, με το Δημητριάδη να κάνει το γύρισμα, το Μακρίδη να κοντρολάρει και να σερβίρει στο Χούσο που ψύχραιμα στόπαρε και εκτέλεσε τον Παϊτέρη, για το 2-0.  Στο 88ο λεπτό, ο Ρανγκελοφ βρήκε κάθετα το Δημητριάδη που όμως δεν πρόλαβε να πλασάρει όπως θα ήθελε τον Παϊτέρη που το νίκησε, ενώ στο επόμενο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν, με τον Κανούλα να βγαίνει απέναντι από το Μέλκα που όμως το σταμάτησε με τα πόδια. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου να παίρνει πανάξια τη νίκη και το τρίποντο κόντρα στο φορμαρισμένο Απόλλωνα, τον οποίο και έπιασε στη βαθμολογία.

Γκολ : Λουκίνας 20’, Χούσος 82'

Κίτρινες : Μακρής, Μπεκατώρος, Παπανίκου, Χούσος, Λουκίνας, Μακρίδης / Καρακατσάνης

Κόκκινες : Σκούπρα

Διαιτητής : Παπαδόπουλος Γιώργος (Αχαϊας)  Βοηθοί : Οικονόμου Σπήλιος (Αχαϊας) – Σκορδίλης Θεοχάρης (Κέρκυρας)  4ος : Τσέτσιλας Κωνσταντίνος (Γρεβενών)

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου) : Μέλκας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Καραγιαννίδης, Νικολόπουλος, Χούσος  (87’ Ρανγκέλοφ), Ψιάνος (72’ Κόλλινς), Μακρής, Λουκίνας, Δημητριάδης, Κυριάκης (59’ Μακρίδης)

Απόλλων Λάρισας (Θεοδοσιάδης) : Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου, Ιβανίδης (46’ Σουλίδης), Χατζής, Μαυριάς, Τσιλούλης (73’ Γαρυφαλλόπουλος), Κανούλας, Καρακατσάνης (83’ Λουκάς)

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.