Έβαλε "στοπ" στον Σκουφά η Φλωριάδα!

Μεγάλο διπλό πέτυχε ο ΑΟ Φλωριάδας στο ντέρμπι των δύο πρωτοπόρων που διεξήχθη στο Κομπότι, επικρατώντας με 2-3 του Σκουφά, σταματώντας το φετινό νικηφόρο σερί των γηπεδούχων σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο!

Οι φιλοξενούμενοι στο α' ημίχρονο έπαιξαν με περίσσιο πάθος και χάρη στο γρήγορο γκολ αποσυντόνισαν εντελώς τους γηπεδούχους. Στο 7ο λεπτό από φάση διαρκείας στην περιοχή του Σκουφά και αφού πρώτα ο Παπαχρήστος απέκρουσε με τα πόδια σουτ του Μήτσιου από κοντά, ο Αντωνίου που μετά από κόντρες έγινε αποδέκτης της μπάλας, κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Σκουφά και να κάνει το 0-1. Η ομάδα του Κομποτίου βγήκε μπροστά αλλά μια κεφαλιά του Τσαρακλημάνη και ένα απευθείας φάουλ του Κυριάκη πέρασαν άουτ, χωρίς να ανησυχήσουν τον Μπακόλα. Στο 21' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε όμορφα ο Μαργαρίτης και ο Μήτσιος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Η επόμενη αξιόλογη φάση ήταν γκολ, πάλι για την ομάδα της Φλωριάδας. Στο 39' από εκτέλεση πλάγιου του Χρήστου, ο Καλαμπούκης έγινε αποδέκτης της μπάλας, αυτός απέφυγε τον Καλπακούλα από την εξωτερική πλευρά, σέντραρε χαμηλά και ο Μπαλάφας (φωτο πάνω) με ωραίο πλασέ σημείωσε το 0-3. Οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερη τους στιγμή στο 43', με τον Τσαρακλημάνη μετά από σέντρα να προλαβαίνει να βάλει το κεφάλι του πριν τον αμυντικό, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Το α' ημίχρονο έκλεισε με μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Φλωριάδα, όταν ο Αντωνίου έκλεψε τη μπάλα, γύρισε στο Μπαλάφα που δεν μπόρεσε να κοντρολάρει αλλά παρ΄ όλο αυτά η μπάλα έφτασε στον Καλαμπούκη ο οποίος με πλασέ ήταν απελπιστικά άστοχος, από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή.

Στην επανάληψη ο Μαγκάκης άλλαξε παίκτες και σχήμα, περνώντας στο παιχνίδι τον Κατσιούλη και ανεβάζοντας στα εξτρέμ τον Χρηστογιάννη, με στόχο η ομάδα του να γίνει πιο επιθετική και να κάνει την μεγάλη ανατροπή. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι αμυνόταν και περίμεναν να χτυπήσουν στην κόντρα. Στο 57' από φάουλ του Χούσου ο Τσαρακλημάνης έκανε την γυριστή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 74' ο Μαγκάκης σέντραρε και ο Αλέξανδρος Δάρδας με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στη γωνία μειώνοντας σε 1-3. Μάλιστα πέντε λεπτά αργότερα ο Χούσος με εκτέλεση φάουλ από το κέντρο βρήκε τον Κακάβα στην περιοχή, ο οποίος με δυνατή κεφαλιά μείωσε κι' άλλο πετυχαίνοντας το 2-3. Και ενώ ο Σκουφάς πίεζε για την ισοφάριση, σε μία καλή στιγμή από φάουλ του Χούσου στο 85ο λεπτό, από το οποίο η μπάλα πέρασε απ΄ όλους, ο σκόρερ του πρώτου γκολ Αλέξανδρος Δάρδας (φωτο κάτω) βρέθηκε πεσμένος στη μικρή περιοχή πιάνοντας το πόδι του και σφαδάζοντας από τους πόνους. Το ματς διακόπηκε για πέντε λεπτά με τον άτυχο παίκτη του Σκουφά να διακομίζεται στο νοσοκομείο. Ακόμα ένα θύμα του ακατάλληλου γηπέδου του Κομποτίου. Το artagoal.gr εύχεται στον Αλέξανδρο περαστικά, δύναμη, κουράγιο και ταχεία ανάρρωση. Στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού που ολοκληρώθηκε με 12 λεπτά καθυστέρηση, ο Σκουφάς είχε μόνο δύο σουτ του Χρηστογιάννη από πολύ πλάγια που κατέληξαν στην αγκαλιά του Μπακόλα. Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη μεγάλη τους νίκη, με την οποία πλησίασαν στους 5 βαθμούς από την κορυφή, 7 αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί: Μαζαράκος Νικόλαος - Σιατής Κωνσταντίνος

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης): Παπαχρήστος, Χρηστογιάννης, Μπαλάτσας (46' Σχισμένος), Κακάβας, Καλπακούλας, Δάρδας Αν. (46' Κατσιούλης), Μαγκάκης, Δάρδας Αλ. (89' Τσίρος), Κυριάκης, Χούσος, Τσαρακλημάνης

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου): Μπακόλας, Νικολαίδης, Πέτσας, Βασιλάκης, Χρήστου, Καλαμπούκης (77' Κατσαρός), Μαργαρίτης, Νικοπολίδης, Αντωνίου (97' Μπάχα), Μπαλάφας (53' λ.τρ. Δράκος), Μήτσιος