Έσπασε το σερί της ΑΕΞ, με "τριάρα" η ΑΕΚΠ (pics)

Με 3-0 επικράτησε της ΑΕ Ξηροβουνίου, η ΑΕΚΠ, σπάζοντας το σερί 6 νικών της.

Έχοντας σε μεγάλη μέρα το Γιώργο Αλεξίου, που πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση κάτω από τα δοκάρια, οι Κιρκιζάτες-Πλησιοί, έσπασαν το σερί νικών της ΑΕΞ, επικρατώντας μάλιστα με το καθαρό 3-0. Στο 4ο λεπτό, ο Παππάς για την ΑΕΚΠ σούταρε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Αλεξίου νίκησε σε τετ α τετ το Λ. Δήμο. Στο 7ο λεπτό, και πάλι ο Φώτης Παππάς απείλησε με ωραία ενέργεια, όμως ο Μπόλης έβγαλε δύσκολα. Στο 10ο λεπτό, σουτ του Άκη Δήμου σταμάτησε και πάλι στον Αλεξίου, ενώ στο 25ο λεπτό, ήταν σειρά του Μπόλη να κάνει νέα σημαντική επέμβαση σταματώντας τον Τσίρο, που βρέθηκε σε θέση για γκολ. Η ΑΕΞ απείλησε και πάλι στο 42ο λεπτό, με τον Αλεξίου να βγάζει με μεγάλη επέμβαση σε κόρνερ την κεφαλιά του Κίτσιου, ενώ και δύο λεπτά αργότερα, είπε "όχι" σε εκτέλεση φάουλ του άλλοτε συμπαίκτη του, Δόση.

Στην επανάληψη, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν φάσεις, με εκείνες των φιλοξενούμενων όμως να σταματούν στον Αλεξίου, όπως η κεφαλιά του Μπατίλα, στο 53ο λεπτό. Στο 56', η ΑΕΚΠ άνοιξε το σκορ, όταν σε γύρισμα του Παππά, ο Μπόλης δεν έκανε καλή εκτίμηση, και η μπάλα έφτασε στον Τσίρο, που από πλάγια σε ανυπεράσπιστη εστία έγραψε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, και στο 75ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Δόσης βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, όμως ο Αλεξίου με ακόμα μία μεγάλη επέμβαση το νίκησε. Στο τελευταίο τέταρτο, η ΑΕΞ ενέτεινε την πίεσή της, με τους γηπεδούχους όμως να είναι πάρα πολύ επικίνδυνοι στην κόντρα. Στο 90ο λεπτό, σε μία από αυτές τις αντεπιθέσεις, ο Ένι Χαϊντάρι μοίρασε στον Παππά, που νικήθηκε από τον Μπόλη, με τον πρώτο όμως να παίρνει το ριμπάουντ και από κοντά να σημειώνει το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μαζικά στην επίθεση, και στο 4ο λεπτό, των καθυστερήσεων σε ακόμα μια κόντρα επίθεση, η ΑΕΚΠ ανέβασε το δείκτη του σκορ, στο 3-0, με τον Τσίρο να φεύγει στο ανοιχτό γήπεδο, και να πλασάρει εύστοχα τον Μπόλη.

Διαιτητής : Διονύσης Δημήτρης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Νικολάου Βαγγέλης

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.) : Αλεξίου, Χαϊντάρι Σ., Κωνσταντίνου (90' Καλύβας), Νάκης (81' Τζιανούμης), Μήτσιος, Δάρδας, Παππάς, Ξυλογιάννης, Γιώτης, Ρέντζιος (67' Χαϊντάρι Ε.), Τσίρος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Μπόλης, Νούτσος, Κίτσιος Γ., Θεοδωρής, Κονσταντίνι, Δήμος Ακ., Δήμος Λ., Δόσης, Γκαρτζώνης (46' Παππάς Ν.), Τσαρακλημάνης, Μπατίλας (63' Τσόλης)