Έσωσε τον βαθμό στο τέλος ο Αστέρας Ρόκκα, 1-1 με την Άρτα 2004

Ο Αστέρας έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα του κόντρα στην Άρτα 2004, σε παιχνίδι για την 14η αγωνιστική της Β' ΕΠΣ Άρτας.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 7', με τον Β. Βίτσιο να γυρίζει στον Χαμπηλομάτη που πλάσαρε, με τον Μπαγεώργα να αποκρούει στη γωνία του. Στο 22ο λεπτό, ο Ευσταθίου με ατομική ενέργεια πάτησε περιοχή και ύστερα από μαρκάρισμα του Ζαρκάδα βρέθηκε στο έδαφος, κερδίζοντας πέναλτι. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Μπαγεώργα να πέφτει σωστά αλλά να μην αποσοβεί το 0-1. Λίγα λεπτά αργότερα από εκτέλεση φάουλ του Μήλιου, ο Σιαφάκας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ ο Σιαφάκας είχε και νέα κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Γκανιάτσα, την οποία μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Νάκος, ο οποίος αγωνίστηκε αναγκαστικά ως τερματοφύλακας, καθώς ο Κωσταβασίλης τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης, στον οποίον ευχόμαστε περαστικά και καλή ανάρρωση.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας συνέχισε την προσπάθεια του να φέρει το ματς στα ίσια, όμως σε ακόμα δύο προσπάθειες του Σιαφάκα από καλή θέση, ο Νάκος δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει τη μπάλα. Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 87ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Γκανιάτσα από τα δεξιά και προσωρινή απομάκρυνση των αμυντικών, ο Γκανιάτσας σέντραρε εκ νέου με το αριστερό και ο Συγίζης που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, με πλασέ από κοντά έκανε το 1-1. Πάντως αν και απέμενε στη συνέχεια λίγος χρόνος, οι δύο ομάδες είχαν από μία μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη. Στο 90' για την Άρτα, ο πολύ καλός στην αναμέτρηση Ευσταθίου, μπήκε από τα δεξιά και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Τσίκο, ο οποίος όμως δεν βρήκε γεμάτα τη μπάλα δίνοντας την ευκαιρία στον Μπαγιώργα να απομακρύνει προ του τέρματος. Στις καθυστερήσεις ο Μήλιος εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά για τον Αστέρα, η μπάλα πέρασε από παίκτες και των δύο ομάδων, με αμυντικό των φιλοξενούμενων να προλαβαίνει να διώξει τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Βατός Παναγιώτης - Δημητρόπουλος Γιάννης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Μπαγεώργας, Νίκαρης, Ζαρκάδας, Μήλιος, Συγίζης, Γκανιάτσας, Ντεκούλης (46' Βάντζος Ε.), Μάης, Βάντζος Ι., Σιαφάκας (77' Σιακούφης), Τσώλας (46' Μπαγιώργας Π.)

Άρτα 2004 (Χρήστου): Νάκος, Νάσης, Νάνος, Τσίκος, Παππάς, Παπαηλίας, Βίτσιος Β. (86' Βίτσιος Χ.), Χαμπηλομάτης, Μπασιαδήμας, Τσόγκας (76' Ραπούσι), Ευσταθίου