Επιστροφή στο Final Four του Κυπέλλου για την Αναγέννηση

18η πρόκριση σε Final Four για την Αναγέννηση Άρτας!

Επιστροφή στο Final Four του Κυπέλλου για την Αναγέννηση Άρτας μετά τη χθεσινή νίκη της με 36-30 επί του Πανοράματος στην προημιτελική φάση. Η «αυτοκράτειρα» του ελληνικού γυναικείου χάντμπολ και πολυνίκης του θεσμού με 10 κατακτήσεις θα βρεθεί στο Final Four για 18η φορά, έχοντας μόλις μία απουσία, την περσινή στη Xαλκίδα!

Στην αρτινή ομάδα φάνηκε από την αρχή ότι ήθελαν πολύ την πρόκριση, καθώς οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με γρήγορο χάντμπολ προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν την ομάδα του Πανοράματος, που κατάφερε να αντέξει για 15', αφού στη συνέχεια η Αναγέννηση ξέφυγε στο σκορ παίζοντας καλή άμυνα και με την Ουκρανή Ολένα Κόφτουν να πυροβολεί, η οποία ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12 γκολ, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενη με 18-13.

Στο β' ημίχρονο, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να μειώσουν στα δύο γκολ, εκμεταλλευόμενες τη χαλαρότητα στην άμυνα της Αναγέννησης, όμως το τάιμ-άουτ του Σεϊρεκίδη ξύπνησε τις παίχτριες της αρτινής ομάδας, οι οποίες γρήγορα κατάφεραν να ξαναπάρουν την διαφορά ασφαλείας και να κατακτήσουν τη νίκη-πρόκριση στο Final Four του Κυπέλλου, ένα τρόπαιο που θα το διεκδικήσουν επί ίσοις όροις.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης (Αθηνών) - Βήτας (Αθηνών)

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-5, 10-8, 14-11, 18-13 (ημχ), 20-17, 24-20, 26-23, 30-25, 34-26, 36-30

Πέναλτι: 5/5 - 3/3

Δίλεπτα: 4-5  Κόκκινη: Γ. Παπαδοπούλου (56:43, επικίνδυνο παιχνίδι - δεν κρατήθηκε δελτίο)

Αναγέννηση Άρτας (Σεϊρεκίδης): Κολλύρη, Δήμου, Τριετίνα 3, Ναντότσι, Σκάρα, Νούλα 2, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 6, Σαΐντοβα 1, Τσερέπη, Σούρχαν 4, Προκοπίδου 7, Κόφτουν 12, Σβετκόφσκα 1, Παπακοσμά

ΑΕΠ Πανόραμα (Βακάλης): Λιούκα 1, Εμμανουηλίδου 2, Γ. Παπαδοπούλου, Τσάρτσιου 1, Φλώρου, Αμανατίδου, Κουκλοτίδου 1, Μήγγα 2, Νικολάου, Καραβέλη, Βράμπα 2, Γκονσάλβες 5, Κουλούρη 7, Αμπίλντα 7, Αγν. Παπαδοπούλου 2