Επικράτησε με 2-0 η Άρτα 2013 επί του Ακράτητου Ακροποταμιάς

Επέστρεψε άμεσα στις νίκες η ομάδα της Άρτας, έπειτα από την ήττα με 4-1 στην Αγ. Παρασκευή.

Η Άρτα 2013 νίκησε σήμερα το πρωί με 2-0 τον Ακράτητο Ακροποταμιάς στο γήπεδο του Γλυκορίζου και πέτυχε την τρίτη της νίκη σε τέσσερα παιχνίδια, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και στο πρώτο τέταρτο είχαν ήδη δύο χαμένα τετ-α-τετ με τον Γκούβα, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 20' ο Στράτος από καλή θέση σούταρε άουτ, για να ανοίξουν το σκορ στο 27ο λεπτό, όταν έπειτα από οργανωμένη προσπάθεια, ο Κατσαρός μπήκε από τα δεξιά και σούταρε, με τον Τατσιόπουλο να αποκρούει προσωρινά, καθώς στην επαναφορά με νέο σουτ έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν δύο καλά σουτ με τον Ρίζο, με το πρώτο να περνά λίγο άουτ και το δεύτερο να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο Καλεύρας ύστερα από σέντρα του Φάκου πλάσαρε, με τον τερματοφύλακα να τον σταματά. Από την πλευρά της η Άρτα είχε μετά το γκολ μία καλή στιγμή με τον Βλάχα που από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη, η Άρτα 2013 έχασε ευκαιρίες με Στράτο και Βλάχα να πετύχει δεύτερο τέρμα, με τον Ακράτητο να φτάνει κοντά στην ισοφάριση στο 70', όταν από φάουλ του Κρίκα, ο Καλεύρας με κεφαλιά στάθηκε και αυτός άτυχος, καθώς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 85' ο Καλεύρας εκτέλεσε φάουλ με πάσα δίπλα του, αλλά ο Κώστας έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Τελικά, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πετύχουν και το δεύτερο τέρμα της αναμέτρησης, όταν σε αντεπίθεση, ο Γκούβας πέρασε κάθετη πάσα στον Κοίλια που πλάσαρε εύστοχα για το 2-0.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Αλευρή Κωνσταντίνα - Κούσουλας Γιώργος

Άρτα 2013 (Θόδης Δ.): Δελικούρας, Θόδης Α., Ρώιμπας, Κουτρούμπας, Βάνας, Ζαρκάδας, Κατσαρός, Βλάχας (90' Αθανασίου), Στράτος (90' Κοίλιας), Παπαχρηστάκης (82' Γούλας), Γκούβας

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπακόλας): Τατσιόπουλος, Κοσμάς, Κώστας Λ.,Κοντούρης, Μπίτζος (80' Κώστας Μ.), Ρίζος, Σμύρης, Καλεύρας, Ζαφείρης (46' Βαγγελής), Φάκος (72' Σιαπέρας), Κρίκας