Έπιασε κορυφή η Αναγέννηση! (pics)

Σημαντικό "διπλό" πέτυχε η Αναγέννηση στην έδρα του ΑΟ Αγ. Αναργύρων με 1-2, ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Δύσκολη νίκη με την οποία σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου και συγκατοικεί με το Σκουφά και τη Δόξα, πέτυχε σε μια απαιτητική έδρα η Αναγέννηση, επικρατώντας του ΑΟ Αγ. Αναργύρων, με 1-2. Η "Α" μπήκε δυνατά στο ματς και απείλησε με ένα καλό σουτ του  Δ. Παπακίτσου, που έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κανταρέλη, στο 9', ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν έχοντας δύο στιγμές σε δύο λεπτά με τον Καζναφέρη να σουτάρει διαγώνιο στο Νικολαΐδη, και το Μήτσο στο 11' να τελειώνει τη φάση μέσα από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια. Στο 12ο λεπτό, η Αναγέννηση άνοιξε το σκορ, όταν ο Δ. Παππάς από αριστερά σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, και ο Σιδηρόπουλος με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας το μομέντουμ, έψαξαν και δεύτερο γκολ, και το βρήκαν στο 15ο λεπτό, όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Κανταρέλης δε συγκράτησε την μπάλα μετά από σέντρα, και ο Κακιώνης από κοντά, έγραψε το 0-2. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν χώρο, με τους γηπεδούχους να έχουν στο 34ο λεπτό μια καλή στιγμή, όταν ο Ν. Σακκάς κόπηκε τελευταία στιγμή πριν βρεθεί σε θέση βολής, ενώ η "Α", είχε μια ωραία ομαδική προσπάθεια που κατέληξε σε γκολ του Αλ. Παπακίτσου, που υποδείχτηκε όμως σε θέση οφσάιντ, με το 0-2 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση μπήκε δυνατά και στο 4ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ, με το Σιδηρόπουλο μετά από πάσα του Παπακίτσου να βρίσκεται σε καλή θέση, όμως να τελειώνει τη φάση ψηλά, πάνω από τα δοκάρια. Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο, πιστεύοντας στην ανατροπή, και στο 58ο λεπτό, άγγιξαν το γκολ, όταν μετά από φάουλ του Καζναφέρη, ο Κόνιαρης πήρε τη δυνατή κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες μικροευκαιρίες χωρίς κάτι αξιοσημείωτο, για να φτάσουμε στο 68ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Χούσου, ο Μπαλαδήμας με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-2. Ένα λεπτό αργότερα, μάλιστα, και πάλι ο Μπαλαδήμας λίγο έλειψε να γίνει ο ήρωας του αγώνα, όμως μετά από πάσα του Γεωργούλα, στην καρδιά της άμυνας, σούταρε αρκετά άστοχα. Στο 70ο λεπτό, ο Δ. Παπακίτσος έκανε εξαιρετική ενέργεια, όμως τελείωσε τη φάση πάνω από τα δοκάρια. Στον υπολειπόμενο χρόνο, οι Άγιοι Ανάργυροι έψαξαν ένα γκολ, όμως η Αναγέννηση με την επιστροφή και του Σιδηρόπουλου στα μετόπισθεν, έδεσε την άμυνά της και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο. Μόνη αξιόλογη φάση στο τέλος του αγώνα, ήταν μια επικίνδυνη στιγμή στην περιοχή της "Α", που κατέληξε μάλιστα σε γκολ, με τον κύριο Νίκου, ωστόσο να έχει σφυρίξει εγκαίρως φάουλ στον τερματοφύλακα.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Βουρλόκας Ζάχος - Μέκιος Σπύρος

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς) : Κανταρέλης, Σακκάς Κ., Κόνιαρης, Σιαπλαούρας, Μπαλαδήμας, Γιαννούλης (76' Τζίμας), Σακκάς Ν. (66' Κανταρέλης Ο. - 94' Κάτσινος), Καζναφέρης, Μήτσος, Χούσος, Γεωργούλας

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης, Ζήσης, Παππάς Δ., Ασπροποταμίτης, Ψαλλιδάκης, Κακιώνης, Παπακίτσος Αλ. (92' Γκαρτζώνης), Χρηστογιάννης (76' Καλιακάτσος), Σιδηρόπουλος, Δήμος, Παπακίτσος Δ. (94' Τσούμαλης)