Επέστρεψε στη Γ' Εθνική η Αναγέννηση!

Μετά από ένα ματς για γερά νεύρα, η Αναγέννηση παρά την ήττα της με 2-1 από τον Άρη Φιλιατών, επέστρεψε στη Γ' Εθνική!

Επιστροφή στη Γ' Εθνική για την Αναγέννηση, που σε μια χρονιά με σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, στο κλείσιμο της σεζόν παρουσιάστηκε ψυχωμένη, και μετά το νταμπλ σε τοπικό επίπεδο, εξασφάλισε στα play-off την άνοδό της! Στο τελευταίο ματς της σεζόν, κόντρα στον Άρη Φιλιατών, η αρτινή ομάδα δε στάθηκε καθόλου καλά, βρέθηκε νωρίς με δύο γκολ πίσω στο σκορ, όμως χάρη σε ένα γκολ του Καλιακάτσου, και με το Μαλίζογλου να στέκεται για ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικά, κατάφερε να εξασφαλίσει την άνοδό της στη Γ' κατηγορία, παρά την ήττα της με 2-1. Το ματς είχε ένταση και νεύρα, καθώς οι γηπεδούχοι έψαχναν ένα γκολ για να πάρουν οι ίδιοι το εισιτήριο, αφού το Μεσολόγγι επικράτησε μέσα στην Κέρκυρα του Θιναλιακού, οπότε με ήττα με περισσότερα του ενός γκολ, η Αναγέννηση θα έμενε στο τοπικό και ο Άρης θα ανέβαινε. Πλέον, η Αναγέννηση δικαιούται να πανηγυρίσει μια άκρως επιτυχημένη σεζόν, αλλά και να δει με σοβαρότητα την επόμενη μέρα, αφού η Γ' Εθνική είναι ως γνωστόν, μια κατηγορία με πολύ περισσότερες απαιτήσεις και αν θέλει να έχει μια παρουσία που θα αρμόζει στην ιστορία της, πρέπει να αλλάξει πράγματα προς το καλύτερο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, και αφού απείλησαν με το Μούστα, στο 2ο λεπτό, να νικιέται από το Μαλίζογλου, άνοιξαν το σκορ στο 6', όταν ο Γώγος άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Αν. Παπανδρέου και απέναντι από το Μαλίζογλου, πλάσαρε ψύχραιμα γράφοντας το 1-0. Στο 10ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χρηστογιάννη, ο Κακιώνης δεν μπόρεσε με κοντινή προβολή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Με ανεβασμένη ψυχολογία, οι Φιλιάτες έφτασαν γρήγορα σε δεύτερο γκολ, όταν ο Ιωακειμίδης σέντραρε για τον Αν. Παπανδρέου, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα στην κίνηση, για το 2-0. Η πίεση του Άρη συνεχίστηκε, με τον Πασχάλη ένα λεπτό μετά το 2-0, να φτάνει εύκολα στην περιοχή της Αναγέννησης, όμως το πλασέ του να φεύγει ψηλά άουτ, ενώ στο 16ο λεπτό, ο Μούστα έκανε ωραία προσπάθεια και σουτ, με το Μαλίζογλου με διπλή προσπάθεια να το νικά. Στο 22ο λεπτό, ο Αν. Παπανδρέου εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας της Αναγέννησης και τσίμπησε την μπάλα με το κεφάλι, με το Μαλίζογλου όμως να μπλοκάρει, ενώ στο ημίωρο, ο Δ. Παπακίτσος δοκίμασε το πόδι του για την "Α", όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία. Στο 36ο λεπτό, ο Πασχάλης είχε ένα σουτ που δε βρήκε στόχο, και ένα λεπτό μετά, ο Χ. Παπανδρέου με τη σειρά του σούταρε ωραία, αναγκάζοντας το Μαλίζογλου σε σπουδαία επέμβαση. Η επιθετικότητα των Φιλιατών συνεχίστηκε, με το Ρούμπη στο 38ο λεπτό να σουτάρει άστοχα πάνω από τα δοκάρια, και το Μούστα στο 40' να πιάνει ωραίο σουτ, που πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι της Αναγέννησης. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ανήκε και πάλι στους γηπεδούχους, με τον Ιωακειμίδη να κάνει το πλασέ από το ύψος της περιοχής, το οποίο εξουδετέρωσε για ακόμα μια φορά ο εξαιρετικός Μαλίζογλου.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση ευτύχησε στην πρώτη της φάση να βρει ένα γκολ που μείωσε το σκορ, και έμελλε να αποδειχτεί χρυσό, από ένα απρόσμενο, μάλιστα, ήρωα. Ο Χρηστογιάννης εκτέλεσε στημένη μπάλα, η άμυνα απομάκρυνε με την μπάλα να καταλήγει στον Καλιακάτσο, που από μακρινή απόσταση έπιασε φοβερό σουτ, που κατέληξε στη γωνία του Καρδάνη, που παρά την προσπάθειά του δεν αποσόβησε το 2-1. Στα επόμενα λεπτά, άλλαξαν πολλά αφού το Μεσολόγγι γύρισε το ματς στην Κέρκυρα, αναγκάζοντας τον Άρη να πιέσει για ένα γκολ, ενώ στους Φιλιάτες, ξέσπασε σφοδρή χαλαζόπτωση που οδήγησε σε διακοπή 20 περίπου λεπτών. Με την επανέναρξη του αγώνα, ο Σιδηρόπουλος επέστρεψε στα μετόπισθεν, ώστε η Αναγέννηση να κρατήσει το σκορ ανόδου, πράγμα που της στοίχισε επιθετικά, με τους γηπεδούχους να έχουν δύο επικίνδυνες σέντρες σουτ, στο 63ο λεπτό, που έφυγαν λίγο εκτός. Στο 68ο λεπτό, ο Κάσο είχε ένα καλό σουτ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 73ο λεπτό, είχαμε μια δύσκολη φάση, που ξεσήκωσε πολλές διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, αφού ο Κάσο εκτέλεσε φάουλ, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι και να απομακρύνεται. Οι γηπεδούχοι φωνάζουν πως η μπάλα δε βρήκε στο δοκάρι αλλά στο σίδερο που συγκρατεί τα δίχτυα, μια φάση που δημιούργησε ένταση και με το τέλος του παιχνιδιού. Στο 85ο λεπτό, ο Μούστα έκανε πολύ ωραία ενέργεια όμως το σουτ του έξω από τη μεγάλη περιοχή πέρασε λίγο δίπλα από τηνε εστία, ενώ στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι επιχειρούσαν απανωτές σέντρες, οι οποίες όμως σταματούσαν στον πολύ σταθερό Μαλίζογλου. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες της Αναγέννησης, αλλά και το φίλαθλο κόσμο της Άρτας να πανηγυρίζει την επιστροφή της πόλης στις τρεις μεγάλες κατηγορίες, και αναμένεται πλέον με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, η επόμενη μέρα στην Αναγέννηση, που θα δείξει εν πολλοίς και τη δυναμική της για τη σεζόν που έρχεται. Η προσμονή, η λαχτάρα και το ενδιαφέρον του κόσμου για τα φετινά αποτελέσματα της ιστορικής ομάδας στα μπαράζ, αναδεικνύουν την ανάγκη που υπάρχει, η πόλη να εκπροσωπείται με αξιοπρέπεια και δυναμική ανάλογη της ιστορίας, σε μεγαλύτερες κατηγορίες από το τοπικό, κάτι που όλοι μας ευχόμαστε.

Θα ακολουθήσει πλούσιο φωτορεπορτάζ, αλλά και βίντεο με δηλώσεις και τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Πέτσας Σωτήρης (Τρικάλων)  Βοηθοί : Λεωνίδας Κων/νος (Τρικάλων) - Αλεξόπουλος Χρήστος (Τρικάλων)

Άρης Φιλιατών (Μουρούτης) : Καρδάνης, Πασχάλης, Ράπτης (60' Κάσο), Μητσέλος, Μαντζούκης, Ρούμπης, Παπανδρέου Χ., Ιωακειμίδης, Μούστα, Γώγος, Παπανδρέου Α. (80' Δανδάκης)

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Μαλίζογλου, Παπακίτσος Δ., Καζέλης (29' Δήμος - 46' Γκαρτζώνης), Ασπροποταμίτης, Καλιακάτσος, Κακιώνης, Μουσιωτίτσας, Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος, Παππάς, Αρτέμης