Εντυπωσιακή πρεμιέρα για την ΑΕ Δόξας-Πύρρου

Με το δεξί ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ η ΑΕ Δόξας-Πύρρου Άρτας, καθώς επικράτησε με 94-46 επί του ΠΑΣ Ιωνικού 80' Αγρινίου.

Η αρτινή ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 24-14 στο 10'. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΔΠ Άρτας συνέχισε με την ίδια ένταση σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 45-23, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκης. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν συνεχώς τη διαφορά και να παίρνουν τελικά το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ 94-46.

Τη 2η αγωνιστική η ΑΕΔΠ Άρτας αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη ΓΕ Αγρινίου, το Σάββατο 17/10 στις 15:00.

Διαιτητές: Μίγδος - Γαλήνας

Δεκάλεπτα: 24-14, 45-23, 73-38, 94-46

ΑΕ Δόξας-Πύρρου (Κιφοκέρης): Πετρέκας 4(1), Βασιλείου 2, Κωστούλας 3, Ξυλογιάννης 3(1), Γυφτοκώστας 12(1), Βάσιος 6, Δημητρίου 7, Γεωργάκης 12, Μουκάι 8(2), Μάνθας 17, Αναγνώστου 13(1), Γεωργίου 7

ΠΑΣ Ιωνικός 80' (Βενέτης- Καρέτσος): Αυδής 12, Κραμποκούκης 6, Καλαμπαλίκης 2, Ρούσσης 2, Ακριτίδης, Ακύλας, Καπνιάρης, Μοίρης 4, Βελαώρας 12(1), Γερονίκος, Καλαμπαλίκης Ι. 2, Πετρόπουλος 6