Εντυπωσιακή κόντρα στη Φιλοθέη η Μέλισσα!

Κανένα περιθώριο αντίδρασης δεν άφησε στη Φιλοθέη η Μέλισσα, συντρίβοντάς τη με 6-1.

Άτυπη ρεβάνς για την ήττα της στο πρώτο γύρο πήρε η Μέλισσα, που επικράτησε άνετα της Φιλοθέης, με 6-1, ξεπερνώντας τη στη βαθμολογία και ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθ' ολη τη διάρκεια του παιχνιδιού, κόντρα σε μια Φιλοθέη, που αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες, κάτι που ανάγκασε τον κόουτς Χρήστο Σιαπέρα να ξεκινήσει ως σέντερ φορ, και δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων του αγώνα. Η Μέλισσα μπήκε δυνατά στο ματς, και στο 4ο λεπτό, απείλησε όταν ο Μ. Κακοχρήστος έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως ο Κούσης δεν πλάσαρε καλά στην κίνηση. Δύο λεπτά αργότερα, άτσαλο σουτ του Κούση έβγαλε σε θέση τετ α τετ το Μ. Κακοχρήστο, που όμως πλάσαρε αδύναμα στον Κατσαντούλα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιτίθενται και στο 20ο λεπτό, η κεφαλιά του Κοσταντίνι μετά από κόρνερ, σταμάτησε στη γραμμή από τον Τσιάπαλη, ενώ ο ίδιος παίκτης, στο 27ο λεπτό, πλάσαρε μετά από σπάσιμο του Κούση στην αγκαλιά του Κατσαντούλα. Στο 32ο λεπτό, ο Κούσης βγήκε σε τετ α τετ, όμως ο Κατσαντούλας εξερχόμενος το νίκησε, και στο επόμενο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα. Συγκεκριμένα, η Φιλοθέη έφτασε στην πρώτη της καλή στιγμή, με τον Αγγ. Καραγιάννη να σουτάρει συρτά, για να μπλοκάρει ο Νικολάου, ο οποίος πανέξυπνα έδωσε άμεσα εξαιρετικό βολέ, που βρήκε τον Κούση, εκείνος κέρδισε τη μονομαχία με το κορμί, και στο τετ α τετ εκτέλεσε ωραία στη γωνία, για το 1-0. Στο 35ο λεπτό, ωραίο σουτ του Κοσταντίνι έφυγε λίγο άουτ, ενώ στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Πολύζος με ωραία εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Στην επανάληψη, η Μέλισσα μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο 1ο λεπτό, έφτασε στο 2-0, όταν ο Κούσης έφυγε σε πλάγιο τετ α τετ, τσίμπησε την μπάλα παράλληλα πάνω από τον Κατσαντούλα, ο Σαγάνης από πολύ κοντά σημάδεψε το δοκάρι σε κενή εστία, όμως ο Ευθυμίου με τη φόρα που είχε δεν κατάφερε να αντιδράσει, και έστειλε την μπάλα με το σώμα στα δίχτυα. Στο 48ο λεπτό, ο Β. Κακοχρήστος έκλεψε από τον Τολιάκη και έφυγε σε τετ α τετ, όμως πλάσαρε αδύναμα στον Κατσαντούλα, για να μειώσει προσωρινά η Φιλοθέη στο 55ο λεπτό, όταν ο νεαρός Αγγ. Καραγιάννης στην κόντρα επίθεση, και μετά από λάθος της Μέλισσας, πλάσαρε ωραία πάνω από το Νικολάου, για το 2-1. Η αντίδραση της Μέλισσας ήταν άμεση, με τον Καλαμπόκη να βγάζει πολύ ωραία σε τετ α τετ τον Κότσιαλο, που άργησε να πλασάρει, τελικά το έκανε στο δοκάρι, όμως η μπάλα του έκανε το χατήρι και βρήκε στην πλάτη του πεσμένου Κατσαντούλα και κατέληξε στα δίχτυα, για το 3-1. Κάπου εκεί, η Φιλοθέη έδειξε να μένει από ψυχολογικά αποθέματα, με το τελευταίο ημίωρο να είναι ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων. Στο 67ο λεπτό, ο Δράκος σούταρε λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, από λάθος της άμυνας, ο Κούσης βγήκε σε τετ α τετ, και πλάσαρε σωστά τον Κατσαντούλα, για το 4-1. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Χρήστος Σταμούλης, στα πρώτα του λεπτά με τη νέα του ομάδα, γράφοντας το 5-1 με πολύ ωραία εκτέλεση από θέση πλάγια αριστερά, που ξεγέλασε τον Κατσαντούλα. Ο ίδιος παίκτης άγγιξε και δεύτερο γκολ, στο 74ο λεπτό, όμως σε κλασικό τετ α τετ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Στο 83ο λεπτό, η κεφαλιά του Δράκου έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 87ο λεπτο, ο Κωτσίλας σε τετ α τετ από ωραία κάθετη του Σταμούλη, κλείστηκε σωστά από τον Κατσαντούλα. Το τελικό 6-1, διαμορφώθηκε στο 89ο λεπτό, όταν ο Κωτσίλας κράτησε ωραία με το σώμα και έσπασε στο ημικύκλιο της περιοχής για τον Πολύζο, που με έξυπνο πλασαριστό σουτ, έστειλε την μπάλα στη γωνία του Κατσαντούλα.

Διαιτητής : Μπαΐλης Νίκος  Βοηθοί : Βουρλόκας Ζάχος - Βασιλάκης Στέγιος

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Νικολάου, Κοσταντίνι, Κακοχρήστος Β. (82' Αγόρος), Νούτσος, Πολύζος, Καλαμπόκης (72' Μαλτέζος), Κακοχρήστος Μ., Σαγάνης (82' Ευαγγέλου), Δράκος, Κούσης (82' Κωτσίλας), Κότσιαλος (69' Σταμούλης Χ.)

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας) : Κατσαντούλας, Μάρκου (71' Τασούλας), Ευθυμίου, Κατσιγιάννης, Τολιάκης, Λαζανάς (62' Κουτσούμπας), Τσιάπαλης, Κύρκος, Καραγιάννης Αγγ., Καραγιάννης Δ., Σιαπέρας (53' Τσώλας)