Εντυπωσιακή η Καμπή στο εξ αναβολής ντέρμπι με την ΑΕΞ

Παράσταση για ένα ρόλο το τοπικό ντέρμπι ΑΕ Καμπής - ΑΕ Ξηροβουνίου, με την Καμπή να επικρατεί με 4-0.

Εντυπωσιακή ήταν η Καμπή στο εξ αναβολής ντέρμπι με τη γειτονική ΑΕ Ξηροβουνίου, επικρατώντας με 4-0, και μπαίνοντας ξανά στις θέσεις που οδηγούν στα μπαράζ ανόδου. Πρωταγωνιστής για τους τυπικά γηπεδούχους ο Χρηστογιάννης που καθόρισε το ματς με τις στημένες μπάλες του. Η ΑΕΞ απείλησε στο 30ο λεπτό με ένα ωραίο σουτ του Βίτσιου που έδιωξε ο Μπόλης, για να ανοίξει το σκορ η ΑΕ Καμπής στο 40', όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χρηστογιάννη, ο Μπιρμπίλης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Ο Χρηστογιάννης τρία λεπτά αργότερα, έγινε από δημιουργός σκόρερ, όταν με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ξάφνιασε τον Τσάιμο και έγραψε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλα δύο τέρματα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Στο 58ο λεπτό, οι πρωταγωνιστές του πρώτου τέρματος συνδυάστηκαν εκ νέου, με το Χρηστογιάννη να εκτελεί νέο φάουλ, και τον Μπιρμπίλη να βρίσκεται για ακόμα μια φορά στην κατάλληλη θέση και με προβολή να στέλνει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα, για το 3-0. Το τελικό σκορ, διαμορφώθηκε στο 68ο λεπτό, με το Χρηστογιάννη με ακόμη μια εκτέλεση φάουλ να παράγει γκολ, καθώς αυτή τη φορά ο νεαρός Παππάς, ήταν εκείνος που πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 4-0 για την ΑΕΚ. Η ΑΕΞ προσπάθησε να πετύχει το γκολ της τιμής, χωρίς όμως να τα καταφέρει, έχοντας ως καλύτερη στιγμή ένα ωραίο φάουλ του Δόση στο 81ο λεπτό, που έφυγε λίγο άουτ, με το 4-0 να παραμένει.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Παπαμιχάηλ Αποστόλης - Λάμπρου Χάρης

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος) : Μπόλης, Παππάς, Στούπας (69' Μπανιάς), Ντούπης, Μπέτσας, Μπιρμπίλης, Βλάρας (77' Αλεξίου), Χρηστογιάννης, Δήμος (65' Μπάσιος), Σταμάτης, Μπεζεβέγκης (85' Σαραντάρης)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Τσάιμος, Παπανίκου, Σιαμέτης (75' Τσιάπαλης), Τρούλλης, Βίτσιος, Ανυφαντής, Ζιώρης, Θάνος, Δόσης, Τζούκας, Γεωργάρας