Νίκη-πρόκριση στον τελικό για το Σκουφά

Με  2-0 επιβλήθηκε του Απόλλωνα Γλυκορίζου, ο Σκουφάς και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Άρτας.

Στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΑ προκρίθηκε ο Σκουφάς Κομποτίου, αφού επικράτησε στην έδρα του, επί του Απόλλωνα Γλυκορίζου σήμερα με 2-0. Εκεί θα αντιμετωπίσει τη Δόξα, η οποία πέρασε άνευ αγώνος από το δεύτερο ημιτελικό, παίρνοντας το ματς με τη Φλωριάδα με 3-0, σε μια επανάληψη του προπέρσινου μεταξύ τους τελικού, όπου ο Σκουφάς είχε επικρατήσει στην παράταση και είχε πάρει το τρόπαιο. Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερη ποιότητα, καθώς τόσο ο αέρας όσο και ο μέτριος αγωνιστικός χώρος σε ακόμα ένα γήπεδο του νομού δεν επέτρεψαν κάτι τέτοιο. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, όταν έπειτα από στημένη φάση και νέα σέντρα του Μαλτέζου, ο Βερλέκης με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.  Στο 40ο λεπτό από φάουλ του Δήμου, ο Τσαρακλημάνης έδιωξε προ του Μούτσιου και η μπάλα έφυγε κόρνερ. Στο 45ο λεπτό ο Σκουφάς πλησίασε στο 2-0 όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Βερλέκης πήρε τη σκαστή κεφαλιά, με την μπάλα όμως που είχε κατεύθυνση στο τέρμα να κοντράρει στο Γεωργάκη.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό, ο Απόλλωνας κέρδισε έμμεσο μέσα στην περιοχή του Σκουφά όμως η μπάλα κόντραρε στα σώματα από το χτύπημα του Δήμου. Δύο λεπτά αργότερα ο Τζιότζιος έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Μαλτέζος δεν πήρε καλά την κεφαλιά που κατέληξε στην αγκαλιά του Βάσιου. Στην επόμενη φάση, ο Αντωνίου έκανε ωραία προσωπική ενέργεια όμως το σουτ του από τα όρια της περιοχές έφυγε ψηλά άουτ. Στο 70ο λεπτό ο Τσαρακλημάνης βρέθηκε στην περιοχή του Απόλλωνα, γύρισε το σώμα του και σούταρε όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 72ο λεπτό ο Σκουφάς καθάρισε το παιχνίδι όταν ο Αντωνίου έκανε την κούρσα από αριστερά, γύρισε στην περιοχή όπου ο εντελώς αμαρκάριστος Τσαρακλημάνης πλάσαρε το Βάσιο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Ο Απόλλωνας προσπάθησε στον εναπομείναντα χρόνο να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς, χωρίς όμως να τα καταφέρει, και ο Σκουφάς πήρε την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Διονύσης Δημήτρης - Δημητρόπουλος Γιάννης

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Μούτσιος (51' Κανταρέλης), Δήμος, Τζιότζιος, Σχισμένος, Πέτσας, Θεοδωρής, Μαλτέζος (61' Μπελής), Κυριαζής (61' Παπαγιάννης), Τσαρακλημάνης, Αντωνίου (81' Καρντάσι), Βερλέκης

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Βάσιος, Τριαντάφυλλος (75' Χαϊντάρι), Καφαλής, Κατσιγιάννης, Μπαλαδήμας (63' Δήμητσας), Γιώτης (90' Νούτσος), Γεωργάκης, Δήμος, Γιάννενας, Παππάς, Γρηγορίου