Εντυπωσιακή η Δόξα στο κλείσιμο της κανονικής περιόδου

Με το εντυπωσιακό 2-7 επικράτησε της ΑΕΚΠ, η Δόξα στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, και περιμένει το αυριανό ματς της Αναγέννησης για να δει τον αντίπαλό της.

Με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται με πειραματικές εντεκάδες, η Δόξα για λόγους ξεκούρασης και ευκαιριών στα νέα παιδιά, και η ΑΕΚΠ λόγω των πάρα πολλών απουσιών και προβλημάτων της φέτος, η φιλοξενούμενη Δόξα έκανε το καθήκον της και επικράτησε με το ευρύ 2-7, με το Σιλιόγκα να σημειώνει καρέ. Έτσι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, και περιμένει το αυριανό ματς της Αναγέννησης κόντρα στο Δία, για να μάθει τον αντίπαλό της. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό, με το Σιλιόγκα να ξεφεύγει από την άμυνα και με διαγώνιο σουτ να γράφει το 0-1. Η ΑΕΚΠ έβγαλε αντίδραση και στο 20ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα, όταν σε φάση διαρκείας στην περιοχή της Δόξας, ο Ξυλογιάννης από κοντά έγραψε το 1-1. Η Δόξα ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα, καθώς στο 24ο λεπτό, ο Σιλιόγκας κέρδισε πέναλτι από τον κατά συνθήκη τερματοφύλακα Μπιρμπίλη, και ευστόχησε ο ίδιος γράφοντας το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πάνος Νίκου έδωσε χρόνο σε κάποιους βασικούς ποδοσφαιριστές του, και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των φιλοξενούμενων κατά κράτος, με το Σιλιόγκα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο οποίο δεν αντέδρασε σωστά ο Μπιρμπίλης, να γράφει το 1-3. Ένα λεπτό μετά, ο υψηλόσωμος φορ της Δόξας έκλεισε το καρέ του, γράφοντας το 1-4 με πλασέ μετά από ασίστ του Μιχάλη. Οι επιθετικοί της Δόξας άλλαξαν ρόλους, με το Μιχάλη στο 70ο λεπτό με κοντινό πλασέ μετά από ασίστ του Σιλιόγκα να γράφει το 1-5, για να μειώσει σε 2-5 στο 73ο λεπτό, ο Τσίρος με κοντινό σουτ μετά από αναστάτωση στην αντίπαλη άμυνα. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο νεαρός Γκούβελος, όταν μετά από σέντρα του Πατσαβούρα, στόπαρε και εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, γράφοντας το 2-6, με την ΑΕΚΠ να αγγίζει ακόμα ένα γκολ, στο 84ο λεπτό, με το Σερέτη με ωραία προσπάθεια και φοβερό σουτ να σημαδεύει το δοκάρι. Το σκορ έκλεισε για τη Δόξα ο Μιχάλης, με το δεύτερό του τέρμα, στο 88ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-7 με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Γκοτζά.

Διαιτητής : Μπαΐλης Νίκος  Βοηθοί : Τσιώρη Ιωάννα - Πανάγος Άγγελος

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς) : Μπιρμπίλης, Καλύβας, Σιαφάκας, Νικοπολίδης, Τζιανούμης, Σίμος, Γιώτης, Ξυλογιάννης, Σερέτης, Τσίρος, Μπέλλος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Φώτης, Νούτσος (56' Κάλλιας), Τσάνι (56' Τυρολόγος), Κίτσης, Πέτσας (56' Κανδήλας), Στέργιος, Τσιάτσος (46' Μιχάλης), Γκοτζά, Κούρρα (56' Πατσαβούρας), Γκούβελος, Σιλιόγκας