Εντός έδρας ήττα-σοκ για την Αναγέννηση από τον Μ. Αλέξανδρο (pics)

Δεύτερη σερί ήττα για την Αναγέννηση!

Μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής στη Βέροια, η αρτινή μας ομάδα γνώρισε νέα ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας από τον Μ. Αλέξανδρο Γιαννιτσών, ο οποίος μετά από 4 ήττες πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα!

Η Αναγέννηση βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ, για να περάσει μπροστά στα μισά του πρώτου μέρους. Οι φιλοξενούμενες όμως με ένα σερί 7-2 στο διάστημα 20'-30' πήγαν προηγούμενες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 11-15. Στην επανάληψη, οι παίχτριες της αρτινής ομάδας, με πρώτο βιολί στην επίθεση τη σπουδαία Βάσω Σκάρα που πέτυχε 7 τέρματα, πάλεψαν και κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα των Γιαννιτσών έπαιξε σωστές άμυνες και χτυπώντας στην αντεπίθεση, πήρε ξανά προβάδισμα ασφαλείας και στο τέλος και μία μεγάλη νίκη με 22-25.

Πλέον, η αρτινή ομάδα πρέπει να μην χάσει το επόμενο Σάββατο στην Κοζάνη από τον τοπικό Εθνικό, αν θέλει να συμμετάσχει στον όμιλο των play-off και όχι σε αυτόν των play-out!

Διαιτητές: Αβράμης - Χρόνης

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-6, 7-6, 9-8, 9-11, 11-15 (ημχ.), 12-16, 14-16, 16-17, 17-18, 19-22, 22-25

Δίλεπτα: 1-4  Πέναλτι: 7/10 - 3/5

Αναγέννηση Άρτας (Τσέλιος): Μπαλάφα 4, Καλοϊδή 2, Ράικου, Σκάρα 7, Νούλα 4, Σπυριδοπούλου 1, Καραμήτσου, Θεοδοσοπούλου, Δήμου, Καλιακάτσου, Χάιδου, Παπακοσμά 1, Μάστακα 3, Σαϊντοβα

Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Νιζαμίδης): Πυριτίδου, Πατσάνη 3, Πιπιλακίδου 7, Πλιόγκα 3, Ιωαννίδου 4, Μαντζίρη, Πέγιου 2, Τρελοπούλου, Αναστασίου 3, Χειμωνά, Τομίδου 3