Εντός έδρας ήττα για την Αναγέννηση

Σε ήττα με 1-3 σετ υποχρέωσε η Χ.Α.Ν.Θ. την τοπική Αναγέννηση στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών.

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα της Αναγέννησης που την έβαλε μπροστά στο σκορ με 1-0 σετ, δεν κατάφερε να επιβληθεί της δυναμικής Χ.Α.Ν.Θ., η οποία πήρε το πολυπόθητο τρίποντο με 1-3 σετ.

Στο 1ο σετ, το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό και για τις 2 ομάδες, οι οποίες μέχρι το 15 ήταν δίπλα-δίπλα στο σκορ. Στη συνέχεια, η Αναγέννηση με πιεστικό σέρβις τακτικής, αποδιοργάνωσε την φιλοξενούμενη ομάδα, κατακτώντας το 1ο σετ με 25-22.

Στο 2ο σετ, οι ρόλοι άλλαξαν πλήρως, με την Αναγέννηση να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή της και τη Χ.Α.Ν.Θ. να παίρνει άνετα το σετ με 08-25 σε μόλις 20 λεπτά.

Ελαφρώς βελτιωμένη εικόνα στο 3ο σετ, με την υποδοχή της Αναγέννησης να ανακάμπτει σε σχέση με το 2ο σετ. Παρά τις προσπάθειες του Μπασούκα να τελειώσει αρκετούς πόντους, η ομάδα δεν μπόρεσε ποτέ να πάρει ''κεφάλι'' στο σκορ και να χάνει φυσιολογικά το σετ με 19-25.

Στο 4ο σετ, οι φιλοξενούμενοι με πιεστικό σέρβις έβγαλαν την Αναγέννηση έξω από το φιλέ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Αυτό σε συνδυασμό με τα λίγα λάθη τους, τους έδωσε το σετ με 22-25 και το πολυπόθητο τρίποντο.

Τα σετ (1-3): 25-22, 8-25, 19-25, 22-25

Αναγέννηση Άρτας(Λεμονίδης): Μπασούκας, Λαγός, Καραβασίλης, Χαττάρι, Ταραμπίκος, Χονδρός, Νταλίπης(λ), Τασηνίκος, Μανέτας, Τσουμάνης, Αθανασίου, Βρυώνης, Λιανός(λ).

Χ.Α.Ν.Θ. (Ζιώγας): Ντινόπουλος, Παραδεισάνος, Νικολακάκης, Γιάγκος, Χρυσάφης, Σφυρίδης, Τερζόγλου, Μακράκης, Κουρτίδης, Τσιάρας, Σακκάς, Σιούτης, Πάντσιος (λ), Τσοπάνογλου(λ).