Ένα γκολ ήταν αρκετό για τον Απόλλων, 0-1 την ΑΕΜ

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο Απόλλων Γλυκορίζου τις υποχρεώσεις του στην Α' ΕΠΣ Άρτας για το 2018, καθώς νίκησε 1-0 την ΑΕΜ στο Μενίδι, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής, και παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας παρέα με τους Φιλέλληνες Πέτα.

Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους μεγάλη φάση κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν στο 21ο λεπτό ο Γρηγορίου έκλεψε τη μπάλα και αφού έπαιξε το ένα-δύο με τον Γιάννενα, βρέθηκε απέναντι από τον Μούτσιο τον οποίον πλάσαρε από πάνω για το 0-1, ένα γκολ που έκρινε όπως αποδείχθηκε και τον αγώνα. Στο α' μέρος ο Απόλλων είχε και ένα καλό σουτ με τον Μπαλαδήμα το ο οποίο πέρασε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά για να ισοφαρίσουν και στο 55' ο Τρούλλης τελευταία στιγμή πρόλαβε τον Θανάση που βρέθηκε με τη μπάλα μέσα στην περιοχή. Στη συνέχεια η ομάδα του Γλυκορίζου έχασε σπουδαία ευκαιρία να καθαρίσει την υπόθεση τρίποντο, όταν ο Γιάννενας πέρασε κάθετα στον Γρηγορίου και αυτός αφού απέφυγε τον Μούτσιο έσπασε στον Γεωργάκη, αλλά ο τελευταίος από το ύψος του πέναλτι και σε κενή εστία αστόχησε. Ευτυχώς για τους φιλοξενούμενους αυτό δεν τους κόστισε, καθώς στα εναπομείναντα λεπτά η ΑΕΜ είχε ευκαιρίες με τους Metaj, Θανάση, Τσιάπαλη και ένα φάουλ του Μπαλάτσα που πέρασε λίγο άουτ, για να πετύχει κάποιο γκολ αλλά χωρίς θετική κατάληξη.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Γεωργούλας Βαλάντης - Τράμπας Θωμάς

ΑΕ Μενιδίου (Μπαλάτσας): Μούτσιος, Μαλτέζος, Καλαμπούκης, Τσιάπαλης Η., Κασελούρης (82' Στασινός), Θανάσης, Μπαλάτσας, Οικονόμου, Κολιούλης (53' Metaj), Τσουλουφίδης (62' Βασίλας), Νούσιας

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Λάζαρος, Τριαντάφυλλος, Θάνος, Τρούλλης, Ντάκουλας, Γρηγορίου (90' Τσιάπαλης Δ.), Κραμπής (70' Δήμητσας), Μπαλαδήμας, Παππάς (71' Μαλέσκος), Γεωργάκης, Γιάννενας