Έκλεισε μια δύσκολη χρονιά με "πεντάρα" ο Σκουφάς

Με εμφατικό τρόπο έκλεισε τη χρονιά ο Σκουφάς, που επικράτησε των Φιλελλήνων, με 1-5.

Τις εντυπώσεις για μια από τις χειρότερες χρονιές των τελευταίων ετών διασκέδασε με τις εμφανίσεις του στις δύο τελευταίες αγωνιστικές ο Σκουφάς Κομποτίου. Και αν την προηγούμενη εβδομάδα, με τη σπουδαία νίκη του στην Ανέζα, ώθησε την αντίπαλό της στο υποβιβασμό, σήμερα κόντρα στο ήδη υποβιβασμένο Πέτα, με ευρεία νίκη, με 1-5, έκλεισε τη χρονιά και βλέπει πλέον το μέλλον. Στο 8ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Μαλτέζος έκανε το παράλληλο γύρισμα, και ο Μασκλαβάνος με κοντινό πλασέ έγραψε το 0-1 για την ομάδα του. Στο 29ο λεπτό, ο Μαλτέζος πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα των Φιλελλήνων, πλάσαρε από κοντά, για το 0-2

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμά τους, με το Δήμου, στο 50ο λεπτό, με εκτέλεση κόρνερ που πήρε περίεργη τροχιά και ξεγέλασε το Σιαπάτη, καταλήγοντας στα δίχτυα, να γράφει το 0-3. Ο Δήμου στο 67ο λεπτό σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, όταν απέναντι από το Σιαπάτη, πέρασε την μπάλα από πάνω του, στέλνοντάς τη στα δίχτυα, για το 0-4. Ο Καραδήμας έγραψε με τη σειρά του το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς, στο 72ο λεπτό, όταν μετά από ωραία προσωπική ενέργεια από δεξιά, έφτασε απέναντι από το Σιαπάτη και πλάσαρε για το 0-5. Το μόνο που κατάφερε να πετύχει η ομάδα των Φιλελλήνων, ήταν να σημειώσει στο 90ο λεπτό το γκολ της τιμής και αποχαιρετιστήριο στην Α' ΕΠΣΑ, μετά από χρόνια, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κώστα, που διαμόρφωσε και το τελικό 1-5

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Νικολάου Βαγγέλης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Σιαπάτης, Ροβίνας, Γεωργής, Τσουρής, Λιαχνής (60' Κώστας), Τσέτσος, Βάσιος (30' Ευθυμίου), Τσιαμπάς, Τάγκας (30' Κώτσης Α.), Σφήκας, Κώτσης Δ.

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Τσιάπαλης, Καραδήμας, Κώτσης, Κασελούρης Κ., Κασελούρης Π., Νάσο, Μασκλαβάνος, Παπαγιάννης, Δήμου, Παπαδόπουλος, Μαλτέζος