Έκανε «σεφτέ» με «διπλό» κόντρα στην ΑΕΞ ο Αίας Ράχης

Το πρώτο «διπλό», αλλά και το παρθενικό του «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, πανηγύρισε ο Αίας Ράχης, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο της Καμπής κόντρα στην ΑΕΞ.

Νικηφόρα με 5-0 από την έδρα της περσινής πρωταθλήτριας της Α' κατηγορίας, ΑΕ Ξηροβουνίου, πέρασε η ομάδα της Ράχης, αντίστοιχα πρωταθλήτρια της Β' ΕΠΣΑ, ξεκολλώντας από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά το 0/2 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Ο Αίας μπήκε δυνατά στο ματς και είχε δύο καλές ευκαιρίες με Δόση και Κορέλη, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με το Νάστο, ο οποίος νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Γεωργάκη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 36ο λεπτό, με κεφαλιά του Αβραμίδη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βίτσιου. Μάλιστα, οι παίχτες της Ράχης κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με δυο γκολ διαφορά, καθώς στο 43ο λεπτό, ο Δόσης με κοντινό σουτ έκανε το 0-2.

Στην επανάληψη, ο Αίας συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, και αφού απείλησε με τον Σπ. Ευαγγέλου, ο οποίος με ωραίο σουτ ανάγκασε τον Αζίς να αποκρούσει σε κόρνερ, έκανε το 0-3 στο 58ο λεπτό, έπειτα από συνεργασία δύο πρώην παιχτών της ΑΕΞ, και συγκεκριμένα με το δεύτερο γκολ του Δόση με ωραίο γυριστό σουτ, μετά από πάσα του Βίτσιου που διπλασίασε τις ασίστ του. Τέσσερα λεπτά αργότερα, από προσπάθεια του Κορέλη, ο Αζίς στάθηκε άτυχος και με αυτογκόλ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 0-4, για να ολοκληρωθεί η άνετη επικράτηση του Αίαντα στην Καμπή με 0-5, με ακόμη ένα τέρμα στο 75ο λεπτό, με κεφαλιά του Κατέρου ύστερα από σέντρα του Θεμελή.

Διαιτητής: Μπαΐλης Νίκος  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Βαρέλης Βασίλης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαΐνας): Αζίς, Κλεισούρης, Τζουβάνος (58' Χριστογιάννης), Καραμούτσος, Στέφου (46' Κατσάνος), Καρράς, Νάστος, Αναστασίου, Παππάς (78' Ανυφαντής Π.), Τζούκας, Κόρδας

Αίας Ράχης (Κοσμάς): Γεωργάκης, Ευαγγέλου, Καλαμπαλίκης (54' Ανυφαντής), Αβραμίδης, Βίτσιος (54' Μανώλης), Πλακιάς, Ρώσσος (63' Θεμελής Γ.), Σιαπάτης, Κορέλης (73' Σάλλας), Ευαγγέλου Κ., Δόσης (63' Κατέρος)