Έκανε το καθήκον του και έμεινε και μαθηματικά στην κατηγορία ο Ηρόδοτος

Μετά τη νίκη με 2-0 εντός έδρας επί της ΑΕΚΠ, ο Ηρόδοτος Καλογερικού εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία και μαθηματικά.

Σημαντική νίκη για τον Ηρόδοτο στο Καλογερικό, κόντρα στην ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών που έχει αποχαιρετήσει ήδη την κατηγορία, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία. Στο πρώτο μέρος το θέαμα ήταν φτωχό, με την ΑΕΚΠ να απειλεί πρώτη στο ματς γύρω στο δεκάλεπτο, και τον Ηρόδοτο να απαντά με κάποια σουτ των Χουλιάρα, Σάκκουλα και Γιώτη, που βρήκαν όμως σε ετοιμότητα το Διαμάντη όσες φορές χρειάστηκε.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν και πάλι πρώτοι φάση, με το Σίμο να έχει μια καλή εκτέλεση φάουλ που έφυγε λίγο άουτ, για να απαντήσει στις ευκαιρίες ο Καραμέτσιος, που στο 65ο λεπτό είχε ανεπανάληπτη φάση να σκοράρει όταν σε σχεδόν κενή εστία, είδε την κεφαλιά του να σταματά σε αμυντικό. Τελικά, ο Ηρόδοτος άνοιξε το σκορ στο 70ο λεπτό, όταν από ωραία ενέργεια και παράλληλη σέντρα του Νούσια, ο Παύλου με κοντινή προβολή, έγραψε το 1-0. Τη νίκη για την ομάδα του κλείδωσε ο Νούσιας, στο 86ο λεπτό, όταν από δημιουργός έγινε εκτελεστής, μετατρέποντας σε γκολ την μπαλιά του Νίκου, σουτάροντας ωραία στην κίνηση και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Διαμάντη. Με τη νίκη αυτή, το επόμενο ματς είναι αδιάφορο για τις δύο ομάδες, για τη μία λόγω σωτηρίας και για τη δεύτερη λόγω υποβιβασμού.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Γκόκα Κατερίνα - Στούπας Παύλος

Ηρόδοτος Καλογερικού (Πρέντζας) : Δημητρίου, Γκανάρας, Ρώσσος, Νίκου Γ., Hebeja, Χουλιάρας Α. (71' Νίκου Β.), Σάκκουλας (58' Παύλου), Χουλιάρας Ν., Γιώτης, Νούσιας, Σιόζος (60' Καραμέτσιος)

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών : Διαμάντης, Παπαθανασίου, Γεωργακόπουλος, Μπιρμπίλης, Τζιαμούμης, Σίμος, Κίρα, Βάντζος, Μπόκος (46' Σερέτης Α.), Σερέτης, Κοντογιάννης