Έκανε το καθήκον της κόντρα στην ΑΕΞ η Αναγέννηση

Κανένα πρόβλημα δεν είχε η Αναγέννηση κόντρα στην ΑΕΞ, καθαρίζοντας το ματς από το πρώτο τέταρτο, και επικρατώντας τελικά με 0-7.

Ένα αναμενόμενα εύκολο 90λεπτο είχε η Αναγέννηση κόντρα στην ουραγό ΑΕ Ξηροβουνίου, της οποίας και επικράτησε με το ευρύ 0-7. Οι νικητές είχαν καθαρίσει το ματς από το πρώτο τέταρτο, έκλεισαν το πρώτο μέρος με 0-5, βρήκαν δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους, και στη συνέχεια κατέβασαν ταχύτητα. Οι φιλοξενούμενοι μετά από ένα στείρο πρώτο δεκάλεπτο, άνοιξαν το σκορ, στο 10ο λεπτό, όταν μετά από σπάσιμο της μπάλας από το Μουσιωτίτσα, ο Σιδηρόπουλος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και μς ωραίο τακουνάκι, έγραψε το 0-1, ανοίγοντας το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα, η Αναγέννηση απλοποίησε τα πράγματα, με τον Αρτέμη να βγαίνει απέναντι από τον Αζίς, να τον αποφεύγει και να γράφει σε κενή εστία το 0-2. Το εκρηκτικό διάστημα της Αναγέννησης έκλεισε στο 16ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Σιδηρόπουλος στο δεύτερο δοκάρι με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-3. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Παππάς, που διανύει πολύ παραγωγική σεζόν, παίζοντας πιο μπροστά από ότι τον είχαμε συνηθίσει, γράφοντας με σουτ το 0-4, στο 27ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα, ο Παππάς και πάλι, διπλασίασε τα τέρματά του, γράφοντας το 0-5, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση μετά από ένα δυνατό πρώτο τέταρτο, όπου σκόραρε δύο ακόμα τέρματα, έριξε ρυθμό, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων. Στο 55ο λεπτό, ο Δ. Παπακίτσος με ωραία ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή, σημείωσε το 0-6 για την "Α", για να διαμορφώσει δύο λεπτά αργότερα, το τελικό 0-7, με πλασέ ο Αλ. Παπακίτσος. Με τη νίκη αυτή η Αναγέννηση διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, 2 βαθμούς πάνω από τη Δόξα, που βρίσκεται στο κυνήγι της, και ευελπιστεί να διατηρηθεί εκεί μέχρι τέλους, ώστε σε περίπτωση που γίνουν αγώνες μπαράζ, να εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Αζίς, Ζιώρης (65' Κλεισούρης), Τζουβάνος, Στέφου, Παππάς, Θεμελής,Αναστασίου, Σαραντάρης, Λιόντος, Τζούκας, Κόρδας

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης (46' Μαλίζογλου), Παπακίτσος Δ., Καζέλης, Γκαρτζώνης, Κακιώνης, Δήμος, Μουσιωτίτσας, Αρτέμης, Σιδηρόπουλος (48' Μπιθυκούκης), Παππάς (48' Τσώλας), Παπακίτσος Αλ.