Σημαντική εκτός έδρας νίκη κόντρα στην ΑΕΚ για την Αναγέννηση

Η Αναγέννηση πήρε μία σημαντική νίκη στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ, στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση της 4ης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ.

Με τη πολύπειρη Νιγκίνα Σαΐντοβα να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση κάτω από τα δοκάρια και πρώτες σκόρερ τις Σούρχαν και Κόφτουν (7 γκολ), η Αναγέννηση Άρτας επικράτησε χθες (14/12) με 29-25 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στο φινάλε της 8ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών και έγινε το μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της 4ης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ-γκολ μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο, με την Αναγέννηση στη συνέχεια με ένα σερί 3-0 από τέρματα των Nούλα, Κόφτουν και Προκοπίδου να παίρνει σημαντικό προβάδισμα με 7-10. Η ΑΕΚ σταδιακά μείωσε και κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 26' με την Μπόργκες, πρώτη σκόρερ της ΑΕΚ στην αναμέτρηση με 11 τέρματα, όμως η αρτινή ομάδα όμως έδειξε χαρακτήρα, αντιδρώντας σωστά, αφού κατάφερε ουσιαστικά να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη στο τέλος του α' ημιχρόνου και στις αρχές του δευτέρου, αφού με σερί 0-6 μετέτρεψε το 13-14 (28') σε 13-20 (36') με τρία γκολ της Σούρχαν, της Μούρνου και της Προκοπίδου.

Τέλος, να αναφέρουμε ότι με την Αναγέννηση έκανε το ντεμπούτο της και η νέα ξένη της ομάδας, η Ουκρανή Γιανίνα Τριετίνα που πήρε τη θέση της Μετέλσκα που φαίνεται ότι χάνει τη σεζόν, λόγω ρήξης χιαστών.

Διαιτητές: Νάσκος - Χαρίτσος

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 7-10, 9-10, 11-12, 13-16 (ημχ), 13-20, 14-22, 16-24, 19-25, 21-27, 25-29

Δίλεπτα: 2-3  Πέναλτι: 1/1-3/5

ΑΕΚ (Ανταλής): Μάγκου 2, Καραγιάννη 1, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 2, Ψαριώτη, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 1, Κατσίκα 1, Μανδά, Παύλου 1, Λυτρίβη, Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 5, Μπόργκες 11, Πατρώνη 1

Αναγέννηση Άρτας (Σεϊρεκίδης): Κολλύρη, Ναντότσι, Σκάρα, Νούλα 4, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 4, Σαΐντοβα, Τσερέπη, Σούρχαν 7, Προκοπίδου 4, Κόφτουν 7, Σβετκόφσκα 2, Τριετίνα 1