Έχει «σφυγμό» η Αναγέννηση Άρτας, 1-0 τον Αχέροντα Καναλακίου

Η αρτινή μας εκπρόσωπος στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, Αναγέννηση Άρτας, έχει «σφυγμό», καθώς νίκησε σήμερα τον Αχέρων Καναλακίου με 1-0 και έδειξε πως είναι ζωντανή στην προσπάθεια για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Η Αναγέννηση Άρτας είχε να κερδίσει εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου, από το παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής κόντρα στον Τηλυκράτη Λευκάδας στο Δημοτικό Στάδιο, και σήμερα ύστερα από περίπου δύο μήνες κατάφερε να το επαναλάβει, απέναντι σε ακόμη μία ομάδα που ως στόχο από την αρχή της σεζόν είχε το πρωτάθλημα, τον Αχέροντα Καναλακίου, δείχνοντας πως αν οι παίχτες της το πιστέψουν και αγωνίζονται με το ίδιο πάθος και ενέργεια, μπορούν να καταφέρουν να κρατήσουν την ομάδα στην κατηγορία, αν και τα σημερινά αποτελέσματα στους υπόλοιπους αγώνες δεν την βοήθησαν ιδιαιτέρως.

Η αρτινή ομάδα είχε την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση στο 8', όταν οι παίχτες της έφυγαν στην κόντρα σε κατάσταση τρεις με τρεις, ο Μπότσαρης πήρε πάνω του τη φάση, πάτησε περιοχή και σούταρε, όμως η μπάλα κόντραρε και ο Βλάχος μπλόκαρε τη μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κωνσταντίνου από πλάγια και δεξιά, με τον Μαλίζογλου έστω και με λίγη δυσκολία να παραχωρεί κόρνερ. Στο 17ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, για μαρκάρισμα στην περιοχή πάνω στον Αναστασιάδη, το οποίο έφερε έντονες διαμαρτυρίες και δύο κίτρινες κάρτες σε Γούλα και Αναστασιάδη, μία φάση πάντως που θα συζητηθεί, καθώς φάνηκε να υπάρχει επαφή και τον αμυντικό να μην βρίσκει μπάλα. Με τη συμπλήρωση μισής ώρα αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ξεδιπλώθηκαν ωραία από αριστερά, ο Τσούτσης γύρισε στον Βέρμπη, που με τη μία πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, λίγο δίπλα από την εστία του Μαλίζογλου. Τρία λεπτά αργότερα, ο Βέρμπης εκτέλεσε φάουλ, ο Πόγιας είδε τη μπάλα να του στρώνεται στη μικρή περιοχή και με πλάτη γύρισε και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μαλίζογλου, ο οποίος στη συνέχεια μπλόκαρε τη μπάλα από το πλασέ του Καπία που πήρε το ριμπάουντ. Η Αναγέννηση φάνηκε ξανά επιθετικά στο 43', με τον Παπαδόπουλο να δοκιμάζει στην ίδια προσπάθεια δύο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με το ένα να σταματά στα σώματα και το δεύτερο που ήταν αδύναμο να καταλήγει στην αγκαλιά του Βλάχου, ενώ στο 45', ο Κραμπής με κεφαλιά προς τα πίσω βρήκε τον Παπακίτσο, που έκανε επικίνδυνη σέντρα-σουτ που δεν αιφνιδίασε όμως τον τερματοφύλακα. Ο Αχέρων στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντίνου, ο Πόγιας πήρε την κεφαλιά και ο Μαλίζογλου με σπουδαία επέμβαση κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Στην επανάληψη, η αρτινή ομάδα είχε μία καλή στιγμή στο 55', όταν από εκτέλεση φάουλ του Αναστασιάδη, η κεφαλιά του Σχισμένου πέρασε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, από νέα εκτέλεση φάουλ του Αναστασιάδη, ο Σχισμένος με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Κραμπή που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, όμως η φάση σταμάτησε για οφσάιντ. Η Αναγέννηση που όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε την απόδοσή της και φάνηκε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη, είδε στον 57' τον Παπαδόπουλο να υποδέχεται τη μπάλα μέσα στην περιοχή, όμως ο Βλάχος έπεσε γρήγορα πάνω του και κατάφερε στο τέλος να το νικήσει. Το γκολ που έψαχνε η αρτινή μας ομάδα ήρθε στο 69ο λεπτό, όταν ο Κραμπής με ωραία προβολή έκλεψε τη μπάλα και με τους συμπαίχτες του έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Μπότσαρης σέντραρε στο απέναντι δοκάρι για τον Δ. Παπακίτσο, αυτός με κεφαλιά πάσα βρήκε το επερχόμενο Παπαδόπουλο που με πλασέ νίκησε το Βλάχο, κάνοντας το 1-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη δύο καλές εκτελέσεις φάουλ με τον Αναστασιάδη, η μία από αρκετά πλάγια που πέρασε άουτ και η άλλη από καλή θέση που μπλόκαρε ο Βλάχος, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν στο τέλος να φτάσουν κοντά στην εστία του Μαλίζογλου που όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί, όμως οι παίχτες της Αναγέννησης καθάρισαν σχεδόν εύκολα όλες τις φάσεις που πήγαν να δημιουργηθούν. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίχτες της Αναγέννησης να πανηγυρίζουν μία σημαντική νίκη απέναντι σε ένα αντίπαλο με πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ και πλέον όλοι ελπίζουν να είναι η αρχή που θα οδηγήσει την ομάδα στην παραμονή της στην κατηγορία.

Διαιτητής: Γιούργας (Κέρκυρας)  Βοηθοί: Μίχος (Κέρκυρας) - Μιχαλάς (Κέρκυρας)

Αναγέννηση Άρτας (Λαυδαριάς): Μαλίζογλου, Μπόκος, Κατσιγιάννης, Μυσιούδης, Σχισμένος, Γούλας, Μπότσαρης, Κραμπής, Παπαδόπουλος (73' Μιχάλης), Αναστασιάδης (94' Κωστάκης), Παπακίτσος Δ. (73' Παπακίτσος Αλ.)

Αχέρων Καναλακίου (Τζιάρρας): Βλάχος, Βασιλειάδης, Κωνσταντίνου, Πόγιας, Καπίας, Ντατίδης (88' Σακκάς), Ζδράβος, Πότσης, Βέρμπης, Εμβραΐζογλου (62' Ροβίνας), Τσούτσης (76' Καζέλης)