Έχασε από τον Θρύλο ο Αίας

Τέλος στο αρνητικό σερί των 11 συνεχόμενων ηττών, έβαλε το Σάββατο (8/2) στο Κλειστό της Λιμνοπούλας ο Θρύλος Ιωαννίνων, επικρατώντας με 61-44 του Αίαντα Άρτας.

Ο Δημοσθένης Ντάσιος είδε όλους τους παίκτες του να συνεισφέρουν σημαντικά, με τον Θρύλο να κατακτά τη 2η νίκη της χρονιάς. Πρώτος σκόρερ των Γιαννιωτών ο Γιώργος Παπούδος με 13 πόντους. Για τον Αίαντα ο Αποστόλης Παπαμιχαήλ είχε 19 πόντους.

Οδηγούμενος από τον επιθετικό οίστρο του Μπούγια, ο Αίας προηγήθηκε με 13-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με το σκορ να είναι πολύ χαμηλό. Η άμυνα του Θρύλου ήταν αυτή που του έδωσε τα ηνία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με επιμέρους 19-13 οι παίκτες του Ντάσιου βρισκόταν μπροστά με +3 στο 20΄ (29-26).

Εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι καταφέρνοντας να χτίσουν διψήφια διαφορά στο 30΄ (48-36). Ο Παπούδος επιθετικά και η προσήλωση στο αμυντικό πλάνο (μόλις 10 πόντους παθητικό στην περίοδο) έφεραν τον Θρύλο σε ρόλο οδηγού. Η ομάδα του Ντάσιου διαχειρίστηκε τη διαφορά μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού φτάνοντας στο τελικό 61-44.

Διαιτητές: Διαμαντής - Βίνης

Δεκάλεπτα: 10-13, 29-26, 48-36, 61-44

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος): Ντρίτσος 6(1), Παπούδος 13(3), Καραγιάννης 9(2), Σπύρου 5, Σιαραψής 3, Πάλιογλου, Βελογιάννης, Κονταξής 2, Ντόντης 8, Κρανής 7(1), Στραγάλης 5(1), Βαργιάμης 3

Αίας Άρτας (Τάτσης): Γκολομάζος 4, Μπούγιας 8(1), Κώστας 2, Τσιλιγιάννης 8(2), Μητρογιάννης, Τσίκος, Παπαμιχαήλ 19(4), Παπαχρήστος 3

Πηγή: epirusbasket.gr