Έφυγε με διπλό από την Ηγουμενίτσα η ΑΕ Καραϊσκάκης

Χάρη σε ένα γκολ του Χαρτσιά στο 15ο λεπτό, η ΑΕ Καραϊσκάκης, επικράτησε του Θεσπρωτού με 0-1.

Ώρες delivery  07:00 - 22:00

Στις αρχές του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι φάνηκε να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας δυο καλές φάσεις, με ισάριθμες κεφαλιές των Ντινιωτάκη και Πέντσα να μην απειλούν ιδιαίτερα το Σιαράβα. Η ΑΕ Καραϊσκάκης αντέδρασε, και στην πρώτη της καλή στιγμή, κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Χαρτσιά μέσα στην περιοχή. Ο ίδιος παίχτης ανέλαβε την εκτέλεση, και άνοιξε το σκορ, σκοράροντας για ένα ακόμη ματς. Το γκολ αυτό πάγωσε το Θεσπρωτό, που έριξε την απόδοσή του, μην μπορώντας να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις, με την ΑΕ Καραϊσκάκης να κλείνει καλά τους χώρους. Στο 41' ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν καθαρή ευκαιρία για γκολ, με τον Ντόκο να κάνει το γύρισμα στην καρδιά της άμυνας, όμως τον Πέντσα να μην μπορεί από πολύ πλεονεκτική θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με το 0-1 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν εκ νέου πιο δυνατά στο γήπεδο, και κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 57ο λεπτό, είχαν μεγάλη στιγμή, όταν από εκτέλεση φάουλ του Σουκιά, ο Νόνης έβαλε την προβολή, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Βιτώρος έπιασε ωραίο σουτ, με την μπάλα όμως να φεύγει και πάλι για λίγο εκτός εστίας. Στο 64ο λεπτό, η ΑΕ Καραϊσκάκης είχε την πρώτη της αξιόλογη φάση στο δεύτερο μέρος, με τον Αβραμίδη να σημαδεύει άστοχα με το κεφάλι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Όσο περνούσε ο χρόνος, οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεσή τους, και στο 75ο λεπτό, είχαν σουτ του Μπίκα υπό πολύ καλές προϋποθέσεις να σταματά στο Σιαράβα. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού, παίχτηκε λίγο ποδόσφαιρο, με την ΑΕ Καραϊσκάκης να κρατά το επιθυμητό αποτέλεσμα, περνώντας από μια δύσκολη έδρα, και συνεχίζοντας με θετικό αποτέλεσμα για τρίτη σερί αγωνιστική, επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική της άνοδο.

Διαιτητής : Νικόπουλος Πέτρος  Βοηθοί : Ξηρομερίτης Γιώργος - Μιχαλάς Γεράσιμος

Θεσπρωτός : Κωνσταντάκος, Ηλίας, Ντινιωτάκης, Νόνης, Πάνος, Βιτώρος, Πέντσας (60' Μέμμος), Γιάκος, Ντόκος, Σουκιάς (86' Μυρσινιάς), Μπίκας (80' Μπλέτσας)

ΑΕ Καραϊσκάκης (Θεοδοσιάδης) : Σιαράβας, Παπανίκου, Λάμπρου, Αβραμίδης, Βελέτης, Κόλινς, Χαρτσιάς, Γούλας, Γυφτοκώστας (87' Καψάλης), Μαζιώτης (91' Ηλίας), Ευαγγέλου