«Εφτάρα» στο ρελαντί για τον Σκουφά

Με φόρα από την κατάκτηση του Κυπέλλου, ο Σκουφάς διέλυσε με 0-7 τη Μέλισσα στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας και θα υποδεχθεί στο Τεταρτιάτικο ντέρμπι τη Φλωριάδα με την ψυχολογία στα ύψη.

Όταν μια ομάδα προηγείται με 3-0 στο 13ο λεπτό δεν μπορεί να γίνει ιδιαίτερη κριτική στον αγώνα. Ο Σκουφάς νίκησε με εμφατικό τρόπο την ΑΕ Μέλισσα, και έφτασε εύκολα στη νίκη με 0-7, πετυχαίνοντας τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στο φετινό πρωτάθλημα! Όπως και στο τελευταίο τους εκτός έδρας παιχνίδι στο Πέτα προηγήθηκαν με δύο αυτογκόλ, έτσι και σήμερα οι φιλοξενούμενοι πήραν σημαντικό προβάδισμα στο σκορ με δύο αυτογκόλ. Στο 5' και σε κόντρα επίθεση από αριστερά με τον Κυριάκη που προσπέρασε τον Καλαμπόκη, ο εξτρέμ του Σκουφά γύρισε τη μπάλα και μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή των γηπεδούχων, από τάκλιν στα πόδια του Μπόλη που επέστρεφε προς την εστία του, η μπάλα κατέληξε από την κόντρα στα δίιχτυα της ομάδας του, με τον Σκουφά να προηγείται με αυτό τον τρόπο με 0-1. Στο 11' ο Καλπακούλας βγήκε όμορφα από τα αριστερά στην πλάτη της άμυνας και γύρισε χαμηλά τη μπάλα, ο Μπόλης με τον Τσιάτσο μπερδεύτηκαν, με τον τελευταίο με τάκλιν να μην μπορεί τελικά να αποσοβήσει το 0-2 για την ομάδα του. Στο 13ο λεπτό ο Χριστογιάννης σέντραρε και ο Τσαρακλημάνης χωρίς αντίπαλο στον αέρα, με ωραία δυνατή κεφαλιά πέτυχε το 0-3. Στο 21' οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά τον Παπαχρήστο, με τον Αλέξανδρο Κούση να κλέβει τη μπάλα από τον Χούσο και με σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή να στέλνει τη μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα του Σκουφά.Στο 26' ο Κυριάκης γύρισε παράλληλα τη μπάλα και ο Κατσιούλης ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να σημειώσει το 0-4. Στο 33' ο Χριστογιάννης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Τσαρακλημάνης με νέα κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-5. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Μαγκάκη να σερβίρει γκολ, με τον Κατσιούλη για ακόμη μία φορά ξεχασμένο στο δεύτερο δοκάρι να μην δυσκολεύεται να κάνει το 0-6, πετυχαίνοντας και αυτός μαζί με τον Τσαρακλημάνη δύο τέρματα στον αγώνα. Ο Σκουφάς είχε ακόμα δυο καλές ευκαιρίες με τον Τσίρο και τον Κυριάκη από θέσεις τετ-α-τετ να πετύχει και άλλο τέρμα αλλά τον πρώτο τον σταμάτησε ο Μπόλης, ενώ ο δεύτερος έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε όπως το α΄με τον Τσίρο από θέση τετ-α-τετ να κάνει το 0-7 για την ομάδα του. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έριξαν ρυθμό, με την ομάδα της Μέλισσας να προσπαθεί να πετύχει το γκολ της τιμής. Αλέξανδρος Κούσης και Τσιάτσος απείλησαν με δύο καλά σουτ, ο Βασιλείου δεν κατάφερε με προβολή να νικήσει τον Παπαχρήστο ενώ στη μεγαλύτερη τους ευκαιρία στο 85΄ σε ωραίο σουτ του Σαγάνη μετά από κόρνερ του Πολύζου, ο νεαρός Κασελούρης έσωσε πάνω στη γραμμή με το κεφάλι.

Διαιτητής: Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί: Κυριακού Χρήστος - Τράμπας Θωμάς

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης): Μπόλης, Καλαμπόκης, Κούσης Απ. (48' Πολύζος), Μπέτσας, Τσιάτσος, Μανιώτης, Κωσταδήμας (46' Βασιλείου Γ.), Σαγάνης, Θανάσης (60' Βασίλας), Αβράμης, Κούσης Αλ.

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης): Παπαχρήστος, Χρηστογιάννης, Κακάβας, Μπαλάτσας, Καλπακούλας, Κατσιούλης, Μαγκάκης, Χούσος (35' Κασελούρης), Κυριάκης, Δάρδας Αν. (19' Τσίρος), Τσαρακλημάνης (46' Θεοδωρής)