Νέα βαριά εντός έδρας ήττα για την Κ20 του Καραϊσκάκη

Τέσσερα γκολ δέχθηκε η ομάδα Νέων του Καραϊσκάκη, από την αντίστοιχη της Ζακύνθου.

Το δεύτερο ματς, επίσης εντός έδρας, έδωσε το Σάββατο (2/4) η Κ20 του Καραϊσκάκη, όπου υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα της Ζακύνθου. Και σε αυτή την αναμέτρηση, η ομάδα Νέων έδειξε ότι θέλει αρκετή δουλειά για να σταθεί απέναντι στις άλλες ομάδες σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα με ομίλους, το οποίο ξεκίνησε καθυστερημένα είναι η αλήθεια. Η ομάδα Νέων της Ζακύνθου καθάρισε το παιχνίδι πριν το μισάωρο, όπου και προηγήθηκε με 0-3, με τους αρτινούς, να έχουν ευκαιρίες για γκολ μετά από κάθε τέρμα που δέχθηκαν, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, όταν από τραγικό λάθος στην άμυνα, ο Στύλα βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1. Ο Καραϊσκάκης είχε ένα καλό σουτ με τον Ντούκα που πέρασε άουτ στο 5', για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους οι παίχτες της Ζακύνθου στο 7ο λεπτό, όταν ο Στύλα μπήκε στην περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Β. Καψάσκης εξ επαφής πέτυχε το 0-2. Ο Γ. Παππάς με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής απείλησε με τη μείωση του σκορ, για να σταματήσει ο Κοσμάς σε τετ-α-τετ τον Β. Καψάσκη στη συνέχεια. Στο 26ο λεπτό, ο Λέκα εκτέλεσε φάουλ, ο Ζαράνης πήδηξε μόνος του, ο Κοσμάς προσπάθησε να αποσοβήσει το γκολ, όμως παρά τη διπλή του προσπάθεια, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια πέρασε τη γραμμή, για να γίνει με περιπετειώδη τρόπο το 0-3. Ο Τζούνης απείλησε για τους γηπεδούχους στη συνέχεια, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο Κ. Παππάς είχε μία αδύναμη κεφαλιά μετά από κόρνερ που μπλόκαρε εύκολα ο Μπαρμπόπουλος, με το 0-3 να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Κ20 της Ζακύνθου, διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 51ο λεπτό, όταν έφυγε στην κόντρα και ο Στύλα με σουτ πέτυχε το 0-4, με το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι. Στη συνέχεια οι παίχτες της αρτινής ομάδας πάλεψαν για το γκολ της τιμής και το πρώτο τους στο φετινό πρωτάθλημα, με τους Ντούκα και Καλούτζη να χάνουν κλασικές ευκαιρίες, ενώ ο Μπαρμπόπουλος έβγαλε σε κόρνερ ωραίο σουτ του Κ. Παππά.

Για την Κ20 του Καραϊσκάκη, ακολουθεί την Πέμπτη (7/4, 15:00) η εξ αναβολής αναμέτρηση στην Καλαμάτα, και το Σάββατο (9/4, 12:45) υποδέχεται τον Αστέρα Βλαχιώτη στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Διαιτητής: Χουλιάρας (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Βοηθοί: Νάστος (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Κέφης (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Καραϊσκάκης Κ20 (Κάντας): Κοσμάς, Καλούτζης, Ντούκας, Θεμελής, Γαλανός, Ζιώρης, Δημητρίου, Παππάς Γ., Παππάς Ε.,Παππάς Κ., Τζούνης

Ζάκυνθος Κ20 (Νόλης): Μπαρμπόπουλος, Λιβέρης, Λέκα, Ζαράνης, Μυλωνάς, Θεοδόσης, Στύλα, Καψάσκης Σ., Καψάσκης Β., Ταμαρέσης, Λούτας
στον πάγκο οι: Κολεύρης, Μπιτσιάνης, Μπελέρης, Μαρίνος