Εφιαλτική πρεμιέρα για τον Καραϊσκάκη στο Βόλο

Η ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου γνώρισε τη συντριβή με 7-0 από τον Βόλο.

Βαριά ήττα με 7-0 γνώρισε σήμερα το απόγευμα στο δημοτικό γήπεδο Νεάπολης Βόλου ο Καραϊσκάκης Άρτας, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Football League. Μία ήττα που δημιουργεί προβληματισμό λόγω και της έκτασης του σκορ και ήρθε να προστεθεί στον αποκλεισμό-σοκ από τον ΟΦΙ στην Ιεράπετρα για το Κύπελλο Ελλάδας, και οι άνθρωποι της αρτινής ομάδας πλέον καλούνται να τη διαχειριστούν άμεσα.

Οι γηπεδούχοι μπροστά σε περισσότερους από χίλιους θεατές στην εξέδρα, όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 22ο λεπτό, σε μία φάση που ξεκίνησε από κόρνερ του Πίτου Γκαρσία, οι παίκτες της αρτινής ομάδας απομάκρυναν προσωρινά και έπειτα από νέες προσπάθειες των Δημόπουλου και Κότο, η μπάλα έφτασε στον Μάντζη, που με ωραία κίνηση απέφυγε το μαρκάρισμα του αντιπάλου του και με πλασέ νίκησε τον Μούτσα, κάνοντας το 1-0. Η ομάδα του Βόλου και με την ψυχολογία πλέον στα ύψη ,συνέχισε να πιέζει τους φιλοξενούμενους και στο 33ο λεπτό κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Συγκεκριμένα ο Κότο έκλεψε τη μπάλα από τα αριστερά και γύρισε παράλληλα, με τον Ηλιόπουλο από το ύψος του πέναλτι να κεραυνοβολεί τον Μούτσα, στέλνοντας τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 2-0.

Στην επανάληψη, ο Καραϊσκάκης προσπάθησε να αντιδράσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι, όμως ο Άλεξιτς με δύο κεφαλιές, είδε την πρώτη να περνά άουτ και τη δεύτερη τον Καραγκιολίδη να αποκρούει. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα εικοσάλεπτο φωτιά για τον Βόλο, με τους παίκτες του να πετυχαίνουν 5 γκολ! Στο 62ο λεπτό έγινε το 3-0 για τους γηπεδούχους, όταν ο Κότο με εντυπωσιακό σόλο απέφυγε τρεις αντιπάλους και έδωσε δίπλα στο νεοεισελθών Λούκας Γκαρσία, που με ωραίο σουτ με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Μούτσα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντεντάκης έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Μάντζης βρήκε τη μπάλα όσο έπρεπε για να τη στείλει στα δίχτυα και να γράψει το 4-0. Στο 70’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Πίτου Γκαρσία νίκησε το Μούτσα κάνοντας το 5-0, ενώ στο 75’ με νέα εκτέλεση φάουλ ο Πίτου Γκαρσία είδε τον Μούτσα να αποκρούει αυτή τη φορά, ασθενώς όμως, με τον Μάντζη από κοντά να έχει εύκολο έργο και να κάνει το 6-0, πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 83ο λεπτό, όταν από σέντρα του Δημόπουλου, ο Φράγκος νίκησε τον Μούτσα για το 7-0.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας) Βοηθοί: Παρασίου (Ημαθίας) - Παπαδάκης (Ημαθίας)
4ος: Πουματζίδης (Πέλλας)

Γκολ: Μάντζης (22’, 67’, 75’), Ηλιόπουλος (33’), Γκαρσία Λ. (62’), Γκαρσία Π. (70’), Φράγκος (83’)

Βόλος (Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Ουνγιαλίδης, Κότο, Καμπαγιέρο (71’ Ενγκουέμ), Γκαρσία Π., Πέντα (55’ Γκαρσία Λ.), Μάντζης, Ηλιόπουλος (66’ Φράγκος)

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου): Μούτσα, Παπανίκου, Παντίδος, Χρούσιελ, Παναγιώτου, Μαχαίρας, Χούσος, Ψιάνος, Κάκκο (68’ Ματθαίου), Παπαδόπουλος (46’ Γυφτοκώστας), Άλεξιτς