Έδωσε τη μάχη αλλά ηττήθηκε στη Ναύπακτο ο Αίας

Δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στη Ναύπακτο ο Αίας, και ουσιαστικά πλέον θα παλέψει για την τιμητική τρίτη θέση του ομίλου.

Ντέρμπι για το δεύτερο εισιτήριο που θα οδηγήσει στα play-off ανόδου στη Γ' Εθνική, διεξήχθη το Σάββατο (5/2) το απόγευμα το Κλειστό Παπαχαραλάμπειο Στάδιο, με την ομάδα της Ναυπάκτου να κατακτά τη νίκη απέναντι στο Αίαντα με 57-53, να διπλασιάζει τις νίκες της απέναντι στην αρτινή ομάδα και ουσιαστικά να εξασφαλίζει από τώρα τη τη συμμετοχή της για μια ακόμη χρονιά στα play-off, παραμένοντας ταυτόχρονα σε απόσταση μίας νίκης από την πρωτοπόρο ΑΕ Δόξας Πύρρου. Το παιχνίδι φάνηκε από την αρχή ότι θα είναι ντέρμπι, με πολλές ωραίες φάσεις εκατέρωθεν, και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 32-31 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος, βρήκε επιλογές στην επίθεση κάτω από τη σφικτή άμυνα των φιλοξενουμένων και στο τριακοστό λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 47-40. Ίδια εικόνα και στο 4ο δεκάλεπτο, με το ενδιαφέρον των λιγοστών φιλάθλων λόγω των μέτρων κατά του κορονοϊού να παραμένει αμείωτο, και τους παίκτες του Αίαντα με δύο εύστοχα τρίποντα να ξαναμπαίνουν στο ματς ισοφαρίζοντας με 51-51, 2' πριν το τέλος της αναμέτρησης. Στο σημείο εκείνο μέτρησε η ψυχραιμία των παικτών του Γιώργου Σταθάτου που με καθαρό μυαλό πίεσαν τον αντίπαλο, πήραν τα αμυντικά ριμπάουντ, και με σωστό διάβασμα της μπάλας στην επίθεση κέρδισαν φάουλ, ευστόχησαν στις ελεύθερες βολές και κατέκτησαν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Λιότσος - Λύτρας

Δεκάλεπτα: 15-12, 17-19, 15-9, 10-13

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Βαρελάς 1, Μίχος 20(1), Φούντας, Ζαμπάρας 4, Ασημακόπουλος 4, Σταμάτης 4, Ζησιμόπουλος 7(1), Σταθάτος 5, Κούτρας 7, Δούρος 3, Μαντζαρίνης, Αγγελόπουλος 2

Αίας Άρτας (Βαβέτσης): Μιχαήλ 12(1), Αποστολάκης 6(2), Κώστας, Γείτονας 5, Τσιλιγιάννης 3(1), Ζολώτας 4, Παπαμιχαήλ Αλ. 2, Βαβέτσης 9(2), Παπαμιχαήλ Απ. 12(1), Καρανίκας