Ήττα ο ΓΣ Άρτας, νίκη η Φιλία

Την δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα με 3-0 σετ από τον πρωτοπόρο και αήττητο Ηρακλή Ιωαννίνων γνώρισαν οι Γυναίκες του ΓΣ Άρτας, σε αντίθεση με αυτές της Φιλίας που επέστρεψαν με τη νίκη από την Κέρκυρα.

Το ρεπορτάζ του αγώνα ΓΣ Άρτας - Ηρακλής Ιωαννίνων από τον ΓΣ Άρτας:

«Μέχρι τον 12ο πόντο η ομάδα μας είχε προβάδισμα πάντα ενός πόντου, όταν και η Δημητρέλου αρχικά και μετέπειτα η Θεοδωράκη με εξαιρετικά σέρβις μας χαλάσανε την υποδοχή, αρχίσαμε τα λάθη. Ο Ηρακλής ξέφευγε 11-15, 14-19 κατακτώντας το σετ 18-25, με αχίλλειος πτέρνα το σέρβις μας χάσαμε συνολικά στο σετ οκτώ (8).

Με κεκτημένη ταχύτητα ο Ηρακλής προηγήθηκε 2-7, όμως με την Βαρέλη ανακάμψαμε και παίρνοντας πόντους επιθετικά από τις Πορτοβάρα, Νταούλια μειώσαμε στον πόντο 7-8, περάσαμε μπροστά 11-10 και 14-11. Η πασαδόρος του Ηρακλή Θεοδωράκη με το δύσκολο σέρβις άλλαξε την εικόνα του σετ-προηγήθηκε ο Ηρακλής 14-15. Με την Ράπτη να είναι ανίκητη πάνω στο φιλέ ξέφυγε 15-20, όταν και με αντεπίθεση διαρκείας μειώσαμε 19-21. Μάλιστα φτάσαμε σε απόσταση αναπνοής 21-22, όμως ένα χαμένο σέρβις της Νταούλια, μια κακή πάσα της Α. Δημοθεόδωρου, διαμορφώσανε το 21-24. Μείωσε προσωρινά με επίθεση η Πορτοβάρα 22-24, αλλά το χαμένο σέρβις της Α. Δημοθεόδωρου τελείωσε το σετ υπέρ του Ηρακλή με  22-25.

Στο 3ο σετ πάλι ο Ηρακλής ξεκίνησε καλά προηγήθηκε 1-5, η ομάδα μας βρήκε λύσεις επιθετικά με Βαρέλη, Πορτοβάρα, Μπίκα και κατάφερε να ισοφαρίσει 7-7. Μάλιστα προηγηθήκαμε 12-10 όταν και ανέλπιστα πετάξαμε λευκή πετσέτα. Ο Ηρακλής χωρίς να ιδρώσει με την Δημητρέλου στο σέρβις έκανε ένα σερί 8-0, προηγούμενος 12-18. Ο προπονητής μας στο 12-14 άλλαξε όλη την ομάδα και ο Ηρακλής εύκολα πήρε το σετ 16-25 και το παιχνίδι με 3-0».

Τα σετ (0-3): 18-25, 22-25, 16-25

ΓΣ Άρτας (Σταμούλης): Βαρέλη, Σάρκα, Ρίζου, Πορτοβάρα, Α. Δημοθεόδωρου, Νταούλια, Παπαδημητρίου Ν.  λ./ Ι. Δημοθεόδωρου, Μπίκα, Λαϊνά, Παπαδημητρίου Μ., Σεντόρη

Το ρεπορτάζ του αγώνα Βολίδα Κέρκυρας - Φιλία Άρτας από τον ΑΟ Φιλία:

«Παρά το πολύ κουραστικό ταξίδι και τις απουσίες που είχε η ομάδα μας, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κέρδισε στην Κέρκυρα την τοπική ομάδα της Βολίδας με 3-1 σετ για το πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΔΕ γυναικών.

To πρώτο σετ είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, αλλά δεν είχε καλή κατάληξη γα την ομάδα μας, καθώς στο φινάλε το κατέκτησε η ομάδα της Βολίδας με 26-24.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 8-5, 12-8 και 18-12. Τη διαφορά αυτή την κράτησε ως το τέλος και κέρδισε το σετ εύκολα με 25-15, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 1-1 σετ.

Στο επόμενο σετ η ομάδα μας με πολύ καλή ψυχολογία έπαιξε εξαιρετικά, βελτίωσε το σέρβις και το μπλοκ και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα της Βολίδας να αντιδράσει. Από την αρχή πήρε μεγάλο προβάδισμα και κατέκτησε το σετ πολύ εύκολα με 25-12.

Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ, το οποίο κατέληξε και πάλι στην ομάδα μας με σκορ 25-11. Με αυτόν τον τρόπο ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ έφτασε στη νίκη με 3-1 σκορ, η οποία μάλιστα είναι και η δεύτερη συνεχόμενη, και αναρριχήθηκε στη βαθμολογία του πρωταθλήματος».