Δύσκολη πρόκριση στην παράταση για την ΑΕΚΠ (pics)

Δύσκολη νίκη-πρόκριση, πήρε κόντρα στον ΑΟ Αγ. Αναργύρων, η ΑΕΚΠ, με 3-1.

Στην παράταση κρίθηκε ο νικητής του παιχνιδιού ανάμεσα στην ΑΕΚΠ και τους Αγ. Αναργύρους, με την πρώτη να παίρνει δύσκολα την πρόκριση στην επόμενη φάση, επικρατώντας με 3-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στο 10ο λεπτό, από σέντρα του Χαϊντάρι, ο Παππάς έδιωξε σε κόρνερ με τη βοήθεια του δοκαριού. Τρία λεπτά αργότερα, ο Χαϊντάρι έκανε νέα σέντρα, ο Γιώτης πήρε την κεφαλιά, όμως ο Παππάς έκανε δύσκολη επέμβαση. Στο 23', ο Κόνιαρης έφυγε τετ α τετ όμως κόπηκε ως οφσάιντ μέσα σε διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, ενώ διαμαρτυρίες υπήρξαν και στο 26', από την ΑΕΚΠ, σε ακυρωθέν γκολ. Στο 25ο λεπτό, ο Γιώτης και πάλι έκανε ωραία προσπάθεια όμως σούταρε λίγο άουτ, για να έρθει το 0-1, στο 30ο λεπτό, με τον Κόνιαρη να βρίσκει τον Πλακούτση, που πλάσαρε σωστά, ανοίγοντας το σκορ. Οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση, όμως νέο ωραίο σουτ του Γιώτη έβγαλε και πάλι ο Παππάς, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Ξυλογιάννης από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όμως η άμυνα της ΑΕΚΠ απομάκρυνε στη γραμμή, με τη γηπεδούχο ομάδα να ψάχνει στη συνέχεια, την ισοφάριση, όμως τον Παππά να έχει τις απαντήσεις. Στο 47', ο γκολκίπερ των Αγίων Αναργύρων νίκησε τον Τσίρο, ενώ στο 50', το ίδιο συνέβη και με τον Ξυλογιάννη. Η ισοφάριση ήρθε στο 55ο λεπτό, με σουτ του Παππά εκτός περιοχής, που έγραψε το 1-1. Η ΑΕΚΠ έχοντας το μομέντουμ έψαξαν την  ανατροπή, όμως ο Χαϊντάρι στο 65' σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο 71ο λεπτό, ο Λεκάνης βρέθηκε σε τετ α τετ όμως ο Παππάς το νίκησε. Παρόμοια φάση και στο 80ο λεπτό, με το νεαρό επιθετικό να νικιέται από τον εξαιρετικό Παππά.

Στην παράταση, η ΑΕΚΠ λύγισε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων που έμοιαζε ανίκητος, με τον Ξυλογιάννη με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Παππά να γράφει το 2-1. Ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι, όμως ο Σακκάς δεν κατάφερε να σκοράρει στο 117', και ένα λεπτό αργότερα, ο Τσίρος που βρήκε ανοιχτή την άμυνα, με εξαιρετική ατομική ενέργεια και αφού απέφυγε και τον Παππά, τελείωσε το ματς, γράφοντας το τελικό 3-1.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Μαζαράκος Νίκος

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς) : Κωνσταντίνου Ε., Χαϊντάρι Σ., Κωνσταντίνου Κ., Νάκης (60' Μπιρμπίλης), Χαϊντάρι Ε., Γιώτης (46' Δάρδας), Παππάς, Ξυλογιάννης, Κωλέτσος (60' Λεκάνης), Τσίρος, Ρέντζιος

ΑΟ Αγ.  Αναργύρων (Πλιάτσικας) : Παππάς, Μακρής, Τζίμας, Σιαπλαούρας Κ., Μποχώτης, Κάτσινος, Σακκάς, Κακάβας, Πλακούτσης (70' Καλιαρντάς), Κόνιαρης (55' Κανταρέλης), Τζίμας Γ.