Δύσκολη νίκη για τον Απόλλωνα

Χάρη σε δύο γκολ του Κορέλη στα τελευταία λεπτά, ο Απόλλωνας επικράτησε του ΑΟ Κορφοβουνίου με 2-0.

Δύσκολη επικράτηση του Απόλλωνα, στο γήπεδο του Γλυκορίζου, απέναντι στον ΑΟ Κορφοβουνίου, που αν και είχε πολλές ευκαιρίες, άνοιξε το σκορ στα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από την αρχή και απείλησαν στο 16ο λεπτό, με κεφαλιά του Γιώτη, σε εκτέλεση φάουλ, που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 27' μετά από ατομική προσπάθεια του Γιώτη, και σπάσιμο στον Γιάννενα, ο τελευταίος πλάσαρε από πλεονεκτική θέση, λίγο πάνω από την εστία, έχοντας την πιο καθαρή ευκαιρία του πρώτου μέρους για τους γηπεδούχους, ενώ ακολούθησαν ένα μακρινό σουτ του Γιώτη, που πέρασε λίγο πάνω από την εστία και δύο σουτ για την ομάδα του Κορφοβουνίου, με τους Αντωνίου και Βασιλείου, που βρήκαν σε ετοιμότητα το Λάζαρο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλωνας απείλησε σε τρεις περιπτώσεις, με σουτ των Δήμου, Γιώτη και Γιάννενα από το ύψος της περιοχής, όμως είτε αυτά δε βρήκαν στόχο, είτε βρήκαν σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Φώτη. Στο 70ο λεπτό, ωραία εκτέλεση φάουλ του Δήμητσα έδιωξε δύσκολα και πάλι ο Φώτης, ενώ η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 84ο λεπτό, όταν από κεφαλιά σπάσιμο της μπάλας του Χαϊντάρι και απόκρουση του Φώτη, ο Κορέλης από κοντά με το κεφάλι, άνοιξε το σκορ. Λίγα λεπτά αργότερα, και πάλι ο ίδιος παίχτης, που αποδείχτηκε χρυσή αλλαγή για την ομάδα του, από κοντά μέσα στην περιοχή, διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς όταν ο Γεωργάκης έδιωξε πάνω στη γραμμή πλασέ του Ευθυμίου, κρατώντας το 2-0 για τον Απόλλωνα, που συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα.

Διαιτητής : Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί : Παπανίκος Βαγγέλης - Σιατής Κωνσταντίνος

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Λάζαρος, Τριαντάφυλλος, Καφαλής, Κατσιγιάννης, Δήμητσας, Γιώτης, Γεωργάκης, Γρύλλης (66' Κορέλης), Γιάννενας (87' Κολιός), Δήμος, Γρηγορίου (75' Χαϊντάρι)

ΑΟ Κορφοβουνίου (Πλιάτσικας) : Φώτης (87' Κίτσιος), Τάτσης, Κωνσταντίνου, Αντωνίου, Κοντοδήμας, Μήτσιος, Μπόσμος (76' Ζαγγανάς), Ντούλας, Βασιλείου, Ντάλας (61' Ευθυμίου), Μακρής (87' Κομπογιάννης)