Δύσκολη νίκη για την Ανέζα κόντρα στις Σελλάδες (pics)

Αν και είχε αρκετές τελικές προσπάθειες, η Ανέζα δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της ΑΕ Σελλάδων, επικρατώντας τελικά, με 3-1.

Δύσκολη νίκη πήρε η Ανέζα, κόντρα στη μαχητική ΑΕ Σελλάδων, με τελικό σκορ 3-1. Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές φάσεις για γκολ, όμως οι νεαροί των Σελλάδων στάθηκαν σε ακόμα ένα ματς πολύ καλά στο γήπεδο, γνωρίζοντας όμως στο τέλος την ήττα. Αξίζει να σημειωθεί πως το ματς διεξήχθη με ένα βοηθό, καθώς η 2η βοηθός κα Βασίλα κατέστη αδύνατο να παραβρεθεί στο γήπεδο, και όπως ήταν λογικό υπήρξαν φάσεις που ο διαιτητής είχε το δύσκολο έργο να πάρει πάνω του, με τις διαμαρτυρίες να μη λείπουν. Η πρώτη φάση ήρθε στο 5ο λεπτό, όταν ο Μπακοχρήστος σούταρε, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τη σειρά τους, στο 15ο λεπτό, με τον Παπαδημητρίου να πιάνει την κεφαλιά, μετά από κόρνερ, και την μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία. Στο 22ο λεπτό, μετά από φάουλ του Κατσάνου, ο Πλακιάς πήρε κεφαλιά προς τα πίσω, με το Γεωργάκη να αποσοβεί δύσκολα το αυτογκόλ, στη γωνία του, με την Ανέζα να αγγίζει το γκολ δύο λεπτά αργότερα, όταν μετά από γύρισμα του Μπακοχρήστου, ο Νίκαρης αμαρκάριστος σούταρε, όμως ο Χούσος έδιωξε δύσκολα. Στο 37ο λεπτό, μετά από μεγάλη μπαλιά, ο Ρούμπος μπήκε ανάμεσα στα δύο στόπερ, και βρέθηκε φάτσα με το Χούσο, πλασάροντας όμως άουτ, ενώ στο 44ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Νίκαρη, ο Ρούμπος έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματά σε σώματα στη γραμμή. Στο επόμενο λεπτό, νέα επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ, αυτή τη φορά του Μιχάλη, πέρασε από πολλά κεφαλιά και κατέληξε λίγο άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις, καταγράφηκαν ακόμα δύο τελικές για τους γηπεδούχους, με το σουτ του Νίκαρη να φεύγει πάνω από τα δοκάρια, και στη συνέχεια το σουτ που επιχείρησε μαρκαρισμένος ο Ρούμπος να μπλοκάρει ο Χούσος, με το 0-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Ανέζα απείλησε, καθώς στο 46ο λεπτό, ο Γ. Σιώζος σέντραρε, ο Μιχάλης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία, ενώ ο ίδιος παίκτης έφτασε κοντά στο γκολ, και στο 53ο λεπτό, όταν επιχείρησε ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο Χούσος με εξαιρετική εκτίναξη στο "παραθυράκι" του κράτησε το μηδέν. Στο 57ο λεπτό, νέα κάθετη πάσα βρήκε το Ρούμπο, που μετά από κόντρα λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με το Χούσο όμως να προλαβαίνει και να γυρίζει στην εστία του, μπλοκάροντας πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Η Ανέζα στη συνέχεια είχε φάσεις με τους Ρούμπο και Χρηστογιάννη, που δε βρήκαν εστία, ενώ στο 62ο λεπτό, ο Νίκαρης που έφευγε μόνος ανακόπηκε τελευταία στιγμή, πριν εκτελέσει. Στο 64ο λεπτό, ο Μιχάλης βρέθηκε αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι, όμως δεν εκτέλεσε σε κάποια γωνία και ο Χούσος μπλόκαρε, για να φτάσει στο γκολ η Ανέζα, δύο λεπτά αργότερα, όταν μετά από νέα πολύ δύσκολη απόκρουση του Χούσου σε κόρνερ σε κεφαλιά του Πλακιά, από την εκτέλεση του κόρνερ από το Χρηστογιάννη, ο Ρούμπος με καρφωτή κεφαλιά από κοντά, έγραψε το 1-0. Οι Σελλάδες έβγαλαν άμεσα αντίδραση και ευτύχησαν στην πρώτη τους καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος, να ισοφαρίσουν, όταν ο Ευαγγελής, με πολύ ωραίο σουτ στη γωνία, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, έγραψε το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι με ανεβασμένη ψυχολογία, έφτασαν κοντά στην ολική ανατροπή στο 73ο λεπτό, με τον Ευαγγελή και πάλι να πιάνει εξαιρετικό σουτ, το οποίο έφυγε λίγο δίπλα από την εστία, με την Ανέζα να απαντά με μεγάλη φάση για γκολ, ένα λεπτό μετά, με το Ρούμπο να νικιέται σε τετ α τετ από το Χούσο. Η Ανέζα κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμά της, στο 78ο λεπτό, όταν μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας, αυτή κατέληξε στο Μιχάλη, που σήμερα έψαξε το γκολ, και μέσα από την περιοχή, με δυνατό σουτ στη γωνία, δεν άφησε περιθώρια στο Χούσο, γράφοντας το 2-1 για την ομάδα του. Στη συνέχεια, η Ανέζα διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα, ψάχνοντας την κόντρα, και στο 92ο λεπτό, κλείδωσε τη νίκη, όταν μετά από μεγάλη μπαλιά του Τσαμπά, ο Χρηστογιάννης απέναντι από το Χούσο, πλάσαρε ωραία στο δοκάρι και στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθός : Βαρέλης Βασίλης

ΠΑΣ Ανέζα (Σφήκας) : Γεωργάκης, Μπακοχρήστος Θ. (46' Παναγιώτου), Χουλιάρας Αν., Πλακιάς (86' Χουλιάρας Ν.), Ρώσσιος, Χρηστογιάννης, Νίκαρης (67' Ζώης), Σιώζος Γ. (86' Παύλου), Μιχάλης, Τσαμπάς Κ., Ρούμπος (82' Παπανίκου)

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου) : Χούσος, Ντούλας, Κατσάνος, Χρήστου, Παπαδημητρίου, Χαβέλας, Γκίκας (67' Πλατσούκας), Σιαφάκας, Ζιώγος, Ευαγγελής, Μπουζάνης (78' Μεμπλικάι)