Σημαντικό "διπλό" στο Μενίδι για τον Απόλλωνα

Σταθερά σε τροχιά μπαράζ βρίσκεται ο Απόλλωνα Γλυκορίζου, που πέρασε δύσκολα από το Μενίδι, με 0-2.

Δύσκολη νίκη πέτυχε ο Απόλλων Γλυκορίζου, στο Μενίδι, απέναντι στην τοπική ομάδα, με 0-2, παραμένοντας σταθερά στις θέσεις που οδηγούν στα μπαράζ, στο τέλος της σεζόν. Αντίθετα, η ΑΕΜ γνώρισε μία ακόμα ήττα και έχει χάσει πολύτιμο έδαφος στη μάχη των play-out, αφού βρίσκεται 9 βαθμούς μακριά από την επικίνδυνη ζώνη. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν πριν κάνει συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα, με το Δήμητσα να πλασάρει από πλάγια θέση στην απέναντι γωνία, δίνοντας κεφάλι στο σκορ με 0-1, και παράλληλα άλλον αέρα στην ομάδα του, για τη συνέχεια. Το παιχνίδι δε διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να μην πιάνουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Στο 27ο λεπτό, ο Γρηγορίου έσπασε στο Γιώτη που πλάσαρε στο πρώτο δοκάρι, με τον Παπαθανασίου να διώχνει δύσκολα, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι πέντε λεπτά αργότερα, με το Δήμο να κόβει τελευταία στιγμή το Μανθιό που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά δεν τελείωσε τη φάση. Στο επόμενο λεπτό, ο Καλαμπούκης είχε καλή εκτέλεση φάουλ που έφυγε λίγο άουτ, με το 0-1 να μένει ως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 55' με ένα καλό σουτ του Βλάχα που έφυγε άουτ, για να απαντήσει ο Απόλλωνας με συρτό σουτ του Παππά, μέσα από την περιοχή, στο 64ο λεπτό, που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Παπαθανασίου. Ο γκολκίπερ του Μενιδίου είπε και πάλι "όχι" σε δυνατό μονοκόμματο σουτ του Καφαλή λίγα λεπτά αργότερα, κρατώντας στο παιχνίδι την ομάδα του, το ίδιο όμως δε συνέβη και στο 81ο λεπτό, όταν ο Κατσιγιάννης έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι, με κοντινή κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 0-2 για την ομάδα του.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Σαρλής Χρήστος

ΑΕ Μενιδίου (Παπαγεωργίου) : Παπαθανασίου, Νούσιας, Κασελούρης, Καλαμπούκης Π., Βανάκας (88' Κασελούρης Κ.), Μανθιός, Κολιούλης, Δάσκαλος, Μόσχος, Βλάχας, Μετάι

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Λάζαρος, Τριαντάφυλλος, Καφαλής, Κατσιγιάννης, Γιώτης, Παππάς (68' Κορέλης), Γεωργάκης, Δήμος, Γιάννενας, Δήμητσας, Γρηγορίου (85' Χαϊντάρι)