Δύσκολη νίκη για το Κορφοβούνι, κόντρα στην Άρτα 2013

Με το δεξί μπήκε στο Πρωτάθλημα ο ΑΟ Κορφοβουνίου, που έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Άρτας 2013, με 3-2.

Με το δεξί μπήκε στο Πρωτάθλημα της Β' ΕΠΣΑ ο ΑΟ Κορφοβουνίου, που επικράτησε δύσκολα της Άρτας 2013 με 3-2. Η άκρως νεανική ομάδα της Άρτας 2013, με λίγες προσθήκες έμπειρων παικτών στάθηκε καλά στο γήπεδο, και σίγουρα παιχνίδι με το παιχνίδι θα ανεβάζει την απόδοσή της. Στο 16ο λεπτό, από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Π. Φώτης είχε ψηλοκρεμαστό σουτ στο δοκάρι, για να έρθει το γκολ στο 23', όταν ο ίδιος παίκτης με σέντρα-σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Άρτα 2013 είχε δύο καλές στιγμές με τους Γκούβα και Αθανασίου, για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους οι γηπεδούχοι στο 52ο λεπτό, όταν ο Κέφης μετά από πάσα του Κοκκινέλη, έγραψε με σουτ το 2-0

Ο ΑΟΚ απείλησε δύο ακόμα περιπτώσεις με τους δύο σκόρερς του, για να φτάσει η Άρτα 2013 στην ανατροπή, όταν μείωσε αρχικά στο 60ο λεπτό, με τον Παπαχρήστο με διαγώνιο σουτ να νικά το Χ. Φώτη μετά από πάσα του Βλάχα, για να έρθει το 2-2 στο 67ο λεπτό, όταν ο Τρούλλης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Φώτη, στέλνοντας την μπάλα στο "παραθυράκι". Στο 82ο λεπτό, διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα, όταν μετά από αναστάτωση στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Βούλγαρης επωφελήθηκε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 3-2. Η Άρτα 2013 έφτασε ξανά κοντά στην ισοφάριση στα τελευταία λεπτά, όμως το ωραίο σουτ του Γκούβα, έφυγε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια, και το 3-2 παρέμεινε.

Διαιτητής : Παπαμιχαήλ Αποστόλης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Βασίλα Φωτεινή

ΑΟ Κορφοβουνίου (Κορομηλάς) : Φώτης, Τάτσης, Βασιλείου, Ζαφείρης, Μπόσμος, Βούλγαρης, Φώτης Π., Μέγας, Φώτης Χ. (62' Νικολάκης), Κοκκινέλης, Κέφης

Άρτα 2013 (Θόδης) : Λουκούμης, Σπύρου, Τρούλλης, Θόδης Α., Παπαχρηστάκης (68' Βάνας), Ρόιμπας, Βλάχας, Τσιάπαλης (46' Παπαχρήστος), Γκούβας, Μιχάλης (63' Τζουμάκας), Αθανασίου