Δύσκολη νίκη για το Κλειδί κόντρα στη Μέλισσα, και κορυφή!

Δύσκολα πέρασε από την έδρα της Μέλισσας, ο ΑΟ Κλειδίου, με 1-2, και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μια δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη σημείωσε ο ΑΟ Κλειδίου, που επικράτησε της Μέλισσας, με 1-2, και εκμεταλλευόμενος την ήττα της ΑΕ Ξηροβουνίου από τη Δόξα, ανέβηκε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας της Α' ΕΠΣΑ. Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά δυνατό, με τη Μέλισσα να απειλεί πρώτη στο 3', όταν ο Σπύρου με ωραία μπαλιά βρήκε τον Κακοχρήστο στην πλάτη της άμυνας, όμως το γύρισμά του κόπηκε τελευταία στιγμή. Το Κλειδί απάντησε στις ευκαιρίες, στο 14ο λεπτό, με το Μίγδο να βρίσκεται σε καλή θέση στην περιοχή, όμως να κάνει κακό τελείωμα. Ο ίδιος παίκτης βρέθηκε ξανά σε θέση για σουτ, όμως το τελείωμα του δεν ήταν και πάλι το ιδανικό, στο 23'. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους, ήρθε στο 31ο λεπτό, όταν μετά από λάθος συνεννόηση του Γκουμπερνάτ και Σακκά, η μπάλα στρώθηκε στο Στέφανο Δήμο, που την έσπρωξε στα δίχτυα, για το 0-1. Η Μέλισσα προσπάθησε να αντιδράσει, με κάποιες στημένες μπάλες χωρίς αποτέλεσμα, ενώ στο 38', ο Σακκάς με σωτήριο τάκλιν έκοψε το Δήμο πριν εκτελέσει. Στο 44ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν μετά από διώξιμο η μπάλα έφτασε στο Φελέκη, που σούταρε με το αριστερό, ο Σταμούλης παρενεβλήθη στην πορεία της μπάλας, που κατέληξε στα δίχτυα του Γκουμπερνάτ, για το 0-2.

Στο δεύτερο μέρος, η Μέλισσα μπήκε πιο αποφασιστικά και στο 62ο λεπτό, κέρδισε πέναλτι, το οποίο ο Σπύρου μετέτρεψε σε γκολ, εκτελώντας στην αντίθεση γωνία του Μπόνια, για το 1-2. Έχοντας το μομέντουμ μάλιστα οι γηπεδούχοι πίεσαν και για δεύτερο γκολ, έχοντας πολύ καλή στιγμή, στο 64ο λεπτό, με τον Κότσιαλο να βγάζει το Β. Κακοχρήστο σε θέση για σουτ, με το τελείωμα του τελευταίου όμως να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Το Κλειδί είχε την ευκαιρία, στο 77' να πάρει εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ, αφού κέρδισε πέναλτι, όμως ο νεαρός Γκουπερνάτ, με δύσκολη επέμβαση έβγαλε την εκτέλεση του Πέτσα. Η Μέλισσα είχε κάποια στημένα, από τα οποία όμως μόνο ένα φάουλ κατέληξε σε τελική, με την κεφαλιά του Σπύρου, όμως να φεύγει άουτ. Όσο περνούσε ο χρόνος, το Κλειδί έβρισκε χώρο στην κόντρα, και στο 90', μάλιστα κέρδισε νέο πέναλτι, για χέρι του Τσόγκα, όμως ο εξαιρετικός Γκουμπερνάτ, μπλόκαρε την εκτέλεση του Αντωνίου! Η εντυπωσιακή παρουσία του νεαρού Ρουμάνου κίπερ της Μέλισσας δε συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του, αφού στις καθυστερήσεις η Μέλισσα δεν μπόρεσε να σκοράρει, και το 1-2 παρέμεινε, για τον πρωτοπόρο πλέον, ΑΟ Κλειδίου.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Αθανασίου Άγγελος - Βατός Παναγιώτης

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Γκουμπερνάτ, Μπασιαδήμας (61' Πολύζος), Κακοχήστος Β., Σακκάς, Σταμούλης (76' Τσόγκας), Δάσκαλος, Κακοχρήστος Μ. (79' Τσοφύλας), Κωσταδήμας (61' Στασινούλας), Τσίκος, Σπύρου, Κότσιαλος

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Μπόνιας, Χάρος, Μανιφάβας Β., Δήμος Π. (46' Σαγάνης), Πέτσας, Κατσαρός, Φελέκης (87' Φελέκης Αχ.), Βασιλάκης, Δήμος Στ. (77' Δήμητσας), Αντωνίου, Μίγδος