"Διπλό" στο Μενίδι για την Ανέζα (vid)

Embed video:

Το βίντεο με τα στιγμιότυπα είναι του Χρήστου Αλεξόπουλου.

Όπως και στο Κύπελλο, έτσι και στο Πρωτάθλημα, η Ανέζα έφυγε από το Μενίδι με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Σημαντικό "διπλό" για την Ανέζα που είχε ανάγκη από βαθμούς, που επικράτησε με 2-3 μέσα στο Μενίδι της ΑΕΜ. Στο 28ο λεπτό, από μπροστινή μπαλιά, ο Παπαγεωργίου βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε ψύχραιμα τον Οικονόμου, ανοίγοντας το σκορ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, και είχαν οριζόντιο δοκάρι από κεφαλιά απομάκρυνσης αντιπάλου αλλά και από απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να τα καταφέρουν στο 43ο λεπτό, όταν ο Βλάχας έφερε την μπάλα στο αριστερό και με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Τσαμπά για το 1-1

Μάλιστα στο 53ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ, όταν ο Καλαμπούκης από την άσπρη βούλα νίκησε τον Τσαμπά, που παρά την καλή του προσπάθεια δεν κατάφερε να αποκρούσει, γράφοντας το 2-1. Η Ανέζα παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ αντέδρασε, και αφού απείλησε λίγο νωρίτερα, με τον Οικονόμου να αντιδρά σωστά, στο 64ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση, όταν από κόρνερ του Κοτρότσιου, ο Παπανδρέου με τριπλή προσπάθεια κατάφερε να νικήσει τον Οικονόμου, για το 2-2. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για τρίτο γκολ, και είχαν κάποιες καλές φάσεις, με τον Τσαμπά να βγάζει τετ α τετ, ενώ είχαν και ένα ακυρωθέν γκολ με τον Βλάχα ως οφσάιντ. Μάλιστα, δημιουργήθηκε ένταση λίγο μετά το γκολ για νέο οφσάιντ, με το διαιτητή Αθανασίου να διακόπτει προσωρινά το ματς. Και ενώ το Μενίδι ήταν πιο απειλητικό, οι φιλοξενούμενοι σε μια κόντρα επίθεση στο 89ο λεπτό, έφτασαν στο 2-3, όταν ο Πάνος Τσαμπάς βγήκε απέναντι από τον Οικονόμου, και από πλάγια πλάσαρε σωστά στην απέναντι γωνία, χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του, όντας η χρυσή αλλαγή για την ομάδα του.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Βάτος - Πλεύρη

ΑΕ Μενιδίου (Παπαγεωργίου) : Οικονόμου, Καραδήμας, Κασελούρης, Καλαμπούκης, Βανάκας (46' Δάσκαλος Γ.), Παντιώρας, Κολιούλης, Νούσιας, Μετάι, Βλάχας, Δάσκαλος

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Τσαμπάς Μ., Χουλιάρας, Ρώσσος, Ζώης, Μυτικιώτης, Σιώζος Μ., Ρώσσιος, Σιώζος Ν., Παπανδρέου (80' Τσαμπάς Π.), Κοτρότσιος, Παπαγεωργίου (88' Καραμέτσιος)