Δύσκολα τον Ηρόδοτο η Δόξα (vid)

Embed video:

Σε ένα ματς με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, η Δόξα επικράτησε του Ηροδότου με 1-0.

Χάρη σε ένα γκολ με πέναλτι του Μπασιούκα στο 71ο λεπτό, η Δόξα κατάφερε να διασπάσει την άμυνα του Ηροδότου και να επικρατήσει με 1-0. Το παιχνίδι δε διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερη ώρα την κατοχή και καλύτερη επιθετική λειτουργία, και την ομάδα του Καλογερικού να ψάχνει το γκολ στην κόντρα επίθεση. Στο πρώτο μισό, η καλύτερη φάση ήρθε για τη Δόξα στο 27ο λεπτό, όταν ο Τσούμαλης βρήκε με ωραία σέντρα στην καρδιά της άμυνας τον Πολύζο, όμως το πλασέ στην κίνηση του τελευταίου σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σιώζου. Η τελευταία αξιόλογη φάση ήρθε στο 38', με τον Μπασιούκα να πιάνει πολύ ωραίο μακρινό σουτ, όμως να βρίσκει σε ετοιμότητα το Σιώζο που έδιωξε σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, ο Ηρόδοτος ανέβηκε κάπως, βελτιώνοντας την κυκλοφορία του, και έχοντας και ένα σουτ του Δημητρίου στο 61' να φεύγει άουτ. Η μόνη πραγματικά αξιόλογη φάση ωστόσο, ήταν η φάση του γκολ, με τον Μπασιούκα να κερδίζει πέναλτι, και με ωραία σκαφτή εκτέλεση (video) να νικά το Σιώζο για το 1-0. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κυνηγήσουν την ισοφάριση κυρίως με κάποιες στημένες φάσεις, με τη μόνη τους όμως επικίνδυνη στιγμή να είναι ένα σουτ του Γιώτη, που ούτως ή άλλως ήταν ως μη γενόμενο καθώς ο παίχτης του Ηροδότου υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Με τη νίκη αυτή η Δόξα έπιασε την ΑΕΞ στην πέμπτη θέση, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται την επόμενη εβδομάδα στην Καμπή, σε ένα σημαντικό ματς και για τις δύο.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Χονδρός Κωνσταντίνος

Δόξα Άρτας (Σιαπέρας-Γεωργίου) : Μαλαμής, Τσούμαλης, Παπαγιάννης, Αράπης, Στέργιος, Τάτσης, Πολύζος (46' Καλόγηρος), Στασινούλας, Σπύρου (90' Αρτέμης), Μπασιούκας, Παπαλάμπρης (86' Παπαχρήστος)

Ηρόδοτος Καλογερικού (Παύλου) : Σιώζος (78' λ.τρ. Ρώσσιος), Χουλιάρας Ν., Γκανάρας, Νίκου Γ., Σιόζος, Χουλιάρας Α., Σάκκουλας (52' Δημητρίου), Παναγιώτου, Kapllanaj, Ιωάννου (67' Γιώτης), Νούσιας