Δυνατό ξεκίνημα με 4άρα στα Τζουμέρκα για την Ανέζα (pics)

Με καθαρή νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Ανέζα, επικρατώντας εύκολα του ΑΟΚ Τζουμέρκων, με 0-4.

Δυναμικό ξεκίνημα στο Πρωτάθλημα για την Ανέζα, που έδειξε με το "καλημέρα" πως έχει ενισχυθεί αρκετά και θα είναι από τις 2-3 που θα ξεχωρίσουν και θα κυνηγήσουν την άνοδο, αφού επικράτησε χωρίς πρόβλημα των Τζουμέρκων με 0-4, στο ενωσιακό γήπεδο. Η φιλοξενούμενη ομάδα, μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και στο πρώτο 20λεπτο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ απείλησε και σε δύο περιπτώσεις με τους Κ. Χουλιάρα και Λ. Ρώσσιο, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έτσι, φτάσαμε στο 20ο λεπτό, όταν ο Λ. Ρώσσιος έκανε ατομική ενέργεια και μοίρασε στον Αν. Χουλιάρα, και εκείνος με εξαιρετικό σουτ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Οικονόμου, γράφοντας το 0-1. Τα Τζουμέρκα αντέδρασαν και στο 40ο λεπτό, έφτασαν κοντά στην ισοφάριση όταν ο Αλειφτήρας έκανε ωραία σέντρα, όμως ο Κούρτης από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει, χάνοντας σημαντική ευκαιρία. Η Ανέζα στη συνέχεια έψαξε το δεύτερο γκολ, και αφού είχε δύο καλές στιγμές με τους Άκη Παππά και Ρώσσιο, έφτασε τελικά στο 0-2 στο 43ο λεπτό, όταν οι ρόλοι του πρώτου γκολ αντιστράφηκαν με τον Αν. Χουλιάρα να βρίσκει το Λ. Ρώσσιο, και τον τελευταίο με τελείωμα στη γωνία να δίνει σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του, σε ένα κομβικό χρονικό σημείο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος, με σκοπό να καθαρίσουν το ματς, και τα κατάφεραν στο 54ο λεπτό, όταν ο Άκης Παππάς με ωραίο σουτ στη γωνία, έγραψε το 0-3. Η Ανέζα συνέχισε να είναι ανώτερη στο ματς, με τον ΑΟΚΤΖ να μη δείχνει ικανός να πάερι κάτι απο το παιχνίδι. Ο Ρούμπος με την είσοδό του στο ματς έψαξε το γκολ, όμως σε τρεις περιπτώσεις δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, ενώ κοντά στο γκολ έφτασε και ο Νίκου στο 72ο λεπτό. Το τελικό 0-4 διαμορφώθηκε στο 74ο λεπτό, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Άκη Παππά με νέο σουτ.

Διαιτητής : Μπαϊλης Νίκος  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Πολύζος Κώστας

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος) : Οικονόμου, Χάρος, Αλειφτήρας, Βόιδαρος (46' Πλεύρης), Κουτρούμπας, Κατσάνος Π., Κούρτης, Ζαχάρης, Καραμπούλας (62' Ψωφάκης), Διονύσης, Κόφφας (77' Καλαντζής)

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου) : Μητσαράς, Χουλιάρας Αν., Παππάς Φ., Μπάφας (63' Ρούμπος), Παπανίκου, Μυτικιώτης, Ρώσσιος, Σιώζος Ναπ. (57' Δημογιάννης), Χουλιάρας Κ. (46' Κωτσαρίνης), Ντούλας (46' Νίκου), Παππάς Ακ.