"Διπλό" στο Νεοχώρι για τον Καλόβατο

Με 0-3 πέρασε από την έδρα του Αχιλλέα, ο Ολυμπιακός Καλοβάτου.

Σημαντικό "διπλό" πέτυχε μέσα στο Νεοχώρι, που προερχόταν από νίκη μεσοβδόμαδα στο Πέτα, ο Ολυμπιακός Καλοβάτου. Οι φιλοξενούμενοι, άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό, όταν ο Αχιλλέας Κωλέτσος με σουτ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 0-1. Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Αχιλλέα να έχει δύο καλά σουτ που σταμάτησαν στο Σάλλα, ενώ ο Ολυμπιακός με τη σειρά του είχε στο 35ο λεπτό σημαντική στιγμή να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν ο Νίκαρης έφυγε σε θέση τετ α τετ, όμως το πλασέ που επιχείρησε έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη στιγμή να φέρουν το ματς στο 1-1, στο 54', όταν ο Τσώλης ανέτρεψε το Στόγια, υποπίπτοντας σε πέναλτι, όμως ο Κωσταδήμας που ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, πλάσαρε άουτ. Λίγο αργότερα, ο Καλόβατος έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Σιαπέρα, όμως αυτό δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν στο 0-2 στο 68ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Βίτσιου, ο Μπιρμπίλης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Αχιλλέας απείλησε στο 72ο λεπτό, με το Βούλγαρη να σουτάρει, όμως το Σάλλα να αντιδρά σωστά, για να φτάσουμε στο 75ο λεπτό, όπου ο Καλόβατος κλείδωσε τη νίκη του, όταν από λάθος της άμυνας, ο Κωλέτσος έφυγε μόνος απέναντι στον Οικονόμου, ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Νίκαρης, για το τελικό 0-3

Διαιτητής : Σιατής Κων/νος  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Στούπας Παύλος

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Οικονόμου, Κοσμάς (77' Ανδρέας), Λούλο (71' Νάσο), Παππάς, Γιαννούλης, Δήμου, Νούσιας, Βούλγαρης, Κατσούλης, Κωσταδήμας, Στόγια

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Σάλλας, Κιούρα, Καλαμπαλίκης, Βίτσιος, Τζώρας, Μπιρμπίλης, Τσώλης, Σιαπέρας, Κωλέτσος, Δάρδας (46' Κωλέτσος Π.), Νίκαρης (80' Καλύβας)