Άνετα στα ημιτελικά η Αναγέννηση

Επικράτησε με 22-30 εκτός έδρας της Πυλαίας για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση πανηγύρισε, με άνετο τρόπο, η Αναγέννηση Άρτας στο Κύπελλο, καθώς επικράτησε στο "Σπίτι του Χάντμπολ" της ΑΕΣΧ Πυλαίας με 22-30. Η αρτινή μας ομάδα είχε τον έλεγχο από την αρχή του παιχνιδιού και μετά το πρώτο τέταρτο πήρε μια διαφορά ασφαλείας (5-10). Οι γηπεδούχες όμως με ένα σερί 4-0 πλησίασαν και απείλησαν με ισοφάριση, όμως η Τσιομπάνου για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν φανταστική και με τα 13 γκολ που πέτυχε διατήρησε την Αναγέννηση μπροστά στο σκορ. Στο β' ημίχρονο η αρτινή μας ομάδα στο 45' πήρε ξανά σημαντικό προβάδισμα στο σκορ (17-23) και στο τέλος έφτασε στην άνετη νίκη.

Στα ημιτελικά, η Αναγέννηση θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ομάδα του ΠΑΟΚ, που είναι και φέτος το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση όλων των τίτλων, ενώ στο άλλο ζευγάρι θα αναμετρηθούν, ο νικητής του Μ. Αλέξανδρος - Βέροια 2017 με τον ΟΦΝ Ιωνίας.

Διαιτητές: Τόλιος - Νικολαΐδης

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-5, 4-7, 5-10, 9-11, 12-13 (ημίχρονο), 14-17, 15-19, 17-23, 19-25, 21-27, 22-30

Δίλεπτα: 2-2  Πέναλτι: 5/10-3/3

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Σκανδάλης): Μόσχου 1, Κουκμίση Κ. 3, Βράμπα 1, Παραστατίδου, Βακουφάρη, Κουκμίση Μ. 3, Καπρινιώτη, Κοπανέλου, Αντωνιάδου 4, Ιωαννίδου, Μαυροπούλου 1, Τσιγαρίδα, Αθανασοπούλου 3, Σελεμίδου 2, Λούρη 2, Στεφανίδου 2

Αναγέννηση Άρτας (Ντάλας): Μάμαλη, Μπαλάφα 5, Εμμανουηλίδου 3, Νάτσο 4, Σκάρα 2, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου 1,Τσιομπάνου 13, Κοτλούκη, Καναρά 1, Θεοδοσοπούλου Σ., Παπακοσμά, Νταβίντοβιτς 1