«Διπλό» στο 93' ο Απόλλωνας στη Φιλοθέη

Ο Απόλλωνας νίκησε την Φιλοθέη με γκολ του Τσιφλίδη στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες από θέση τετ-α-τετ με τους Καραγιάννη και Τασούλα να στέλνουν τη μπάλα άουτ. Στα μισά του πρώτου μέρους, ο Γρηγορίου με κοντινό σουτ δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπαλαούρα που απέκρουσε. Στο ημίωρο, η ομάδα του Γλυκορίζου είχε νέα ευκαιρία με τον Κορέλη που έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ και το σουτ του Παππά στο 36' δεν βρήκε εστία.

Στην επανάληψη, η Φιλοθέη ξεκίνησε και πάλι με δύο καλές ευκαιρίες, με τον Γρηγορίου να απαντά με σουτ, όμως και πάλι ο Μπαλαούρας τον σταμάτησε. Στο 70' ο Απόλλωνας είχε την καλύτερη του στιγμή ώστε να ανοίξει το σκορ, όταν από σέντρα του Χαϊντάρι, ο Κορέλης έκανε την κεφαλιά, ο Μπαλαούρας απέκρουσε και στην επαναφορά ο Τσιφλίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και άουτ. Στο 80ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, όταν ο Δημήτρης Ζώης είδε μέσα σε πέντε λεπτά δύο κίτρινες κάρτες. Στη συνέχεια ο Μπαλαούρας μπλόκαρε κεφαλιά του Κατσιγιάννη ύστερα από σέντρα του Βλάχα, για να χάσει μεγάλη ευκαιρία η Φιλοθέη σε αντεπίθεση λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90', όταν ο Καραχάλιος με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή και να φτάσουν στο γκολ της νίκης στο 93ο λεπτό, όταν ο Βλάχας εκτέλεσε κόρνερ και ο Τσιφλίδης με κεφαλιά αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα για το 0-1.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Καραγιάννης Θοδωρής - Αλευρή Κωνσταντίνα

ΑΟ Φιλοθέης (Λαζανάς): Μπαλαούρας, Ζώης Θ., Βαγγελάτος (18' Δήμος Δ.), Ευθυμίου, Γιαννούλης Σ., Καραχάλιος, Χατζηνικολάου (46' Τσιρογιάννης), Καραγιάννης Δ. (75' Αντωνέλλος Χ.), Ζώης Δ., Καστσιγιάννης Σ., Τασούλας

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Μπόλης, Χαϊντάρι, Κατσιγιάννης, Τσιφλίδης, Καφαλής, Γιώτης (46' Δεληκούρας), Δήμος Χ., Παππάς Ν. (70' Βλάχας), Γρηγορίου, Μουζακίτης (65' Τριαντάφυλλος), Κορέλης