«Διπλό» παραμονής με Ναπολέων Σιόζο ο Ηρόδοτος

Σημαντική βαθμολογικής σημασίας νίκης πέτυχε στο Παλαιοκάτουνο επί του ΑΟΚ Τζουμέρκων ο Ηρόδοτος και με νίκη στο παιχνίδι του επόμενου Σαββάτου στο Καλογερικό, σφραγίζει την παραμονή του για ακόμη μία χρονιά στην Α' ΕΠΣΑ.

Οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού προηγούνταν ήδη με 0-2. Στο 10ο λεπτό, έπειτα από γέμισμα από τα πλάγια, ο Ρώσσιος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σιόζος από κοντά, προ του τερματοφύλακα, με προβολή έκανε το 0-1. Στο 26' ο Χουλιάρας έκανε παράλληλο γύρισμα και ο Σιόζος αφού προσποιήθηκε μπροστά από τον Καραμπούλα, πλάσαρε εύστοχα από κοντά για το 0-2, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη και στο 57ο λεπτό, ο Οικονόμου έπιασε τη μπάλα εκτός μεγάλης περιοχής και είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή, παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια, με τον Καραμέτσο να φορά τα γάντια του τερματοφύλακα για το υπόλοιπο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι, στο 77' κατάφεραν μετά από γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή και αδράνεια της άμυνας να μειώσουν με τον Κώστα Κατσάνο σε 1-2, όμως στη συνέχεια αν και με παίκτη περισσότερο δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο άλλο τέρμα γνωρίζοντας την ήττα.

Οι γηπεδούχοι πάντως έχουν ακόμα και τώρα μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή, μόνο όμως με ένα ακραίο σενάριο. Να κερδίσουν τα τρία εναπομείναντα παιχνίδια, το Σάββατο ΑΕΜ και Αχιλλέας να μείνουν στην ισοπαλία και ο Ηρόδοτος να κερδίσει στο Νεοχώρι και εντός έδρας την ΑΕΜ!

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Σιατής Κωνσταντίνος - Πολύζος Κωνσταντίνος

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Παπαχρηστάκης): Καραμπούλας, Κουτρομάνης Η. (90' Κυριαζόπουλος), Κωνσταντινίδης, Κοντοδήμας, Τσιμπλοκούκος, Κούρτης (66' Κατσάνος Κ.), Σπανός (85' Διαμάντης), Στύλιος, Πλεύρης Δ., Πλεύρης Ν., Διονύσης

Ηρόδοτος Καλογερικού: Οικονόμου, Χουλιάρας Α., Χεμπέγια, Καραμέτσος, Χουλιάρας Ν., Ρώσσιος Ε. (90' Νίκου), Γκώρος, Στεργίου, Ευαγγέλου, Σιόζος, Παύλου