«Διπλό» με ανατροπή στην ανατροπή για τον Αστέρα στους Κωστακιούς

Ο Αστέρας πέρασε από την έδρα του Δία με 2-3 και ξέφυγε στο +7 από τους διώκτες του.

Σπουδαίο διπλό πήρε ο Αστέρας Ρόκκα στους Κωστακιούς κόντρα στο Δία με 2-3. Ο Αστέρας προηγήθηκε με 0-1 στο α' ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μέσα σε τρία λεπτά έκαναν το 2-1, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και ήταν αυτοί που τελικά πήραν τους τρεις βαθμούς, παίρνοντας κατά κάποιο τρόπο και εκδίκηση για την εντός έδρας ήττα του α' γύρου με το ίδιο σκορ. Με τη νίκη αυτή ο Αστέρας ξέφυγε με 7 βαθμούς από τον Δία και την Ολυμπιάδα και βρίσκεται μία ανάσα από το να κλειδώσει την 4η θέση που δίνει πλεονέκτημα στα προημιτελικά των play-off.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 14ο λεπτό, όταν μετά από κλέψιμο και ωραία κάθετη πάσα του Χαϊντάρι, ο Χρ. Γκανιάτσας πλάσαρε με τη μία τον εξερχόμενο Βασιλάκη για το 0-1. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αφού ξεπέρασαν το αρχικό σοκ, προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα, με τον Καϋμενάκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ να μην μπορεί να νικήσει τον Τάτση που μπλόκαρε στη γωνία, ενώ τα πολύ μακρινά σουτ του Π. Σίμου δεν ανησύχησαν τον τερματοφύλακα του Αστέρα. Ο Αστέρας έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ στο 40', όταν από διώξιμο του Βασιλάκη και με την εστία κενή, ο Μάης έκανε το σουτ από πλάγια, όμως ο Βασιλείου έδιωξε προ της γραμμής, ενώ στο 45', ο Χαϊντάρι έκανε ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Βασιλάκη με τα ακροδάχτυλα και τη βοήθεια του κάθετου δοκαριού να αποσοβεί το γκολ.

Στην επανάληψη και ενώ ο Αστέρας έλεγχε το ρυθμό του αγώνα, ο Δίας κατάφερε να ισοφαρίσει με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, με τον έμπειρο Μπέλλο που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς τέσσερα λεπτά νωρίτερα, μετά από σέντρα με ωραία κεφαλιά στη γωνία να κάνει το 1-1. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχοντας το μομέντουμ, κατάφεραν τρία λεπτά αργότερα, από σέντρα του Καϋμενάκη και ψιλοκρεμαστή κεφαλιά του Μπολιεράκη από το σημείο του πέναλτι να κάνουν την ανατροπή στο σκορ, πετυχαίνοντας το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι εντούτοις βρήκαν γρήγορα απάντηση, καθώς στο 69ο λεπτό και έπειτα από σουτ του Μάη που κοντραρίστηκε, ο Χαϊντάρι τσίμπησε τη μπάλα από κοντά και την έστειλε στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στο 73ο λεπτό, ήταν η σειρά του Αστέρα να κάνει την δική του ανατροπή στο σκορ, με τον Χαϊντάρι μετά το γκολ να μοιράζει και δεύτερη ασίστ στο παιχνίδι, και συγκεκριμένα στον Μήλιο στην πλάτη της άμυνας, ο οποίος αφού απέφυγε τον αντίπαλο του, με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-3 για την ομάδα του. Ο Δίας στα τελευταία λεπτά πίεσε για να ισοφαρίσει εκ νέου και ενώ ο Αστέρας δεν μπόρεσε να βγάλει κάποια τελική στην κόντρα, στην καλύτερη του στιγμή, από εκτέλεση φάουλ, ο Καρίνας με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, είδε τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τάτση, με το τελικό σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τους φιλοξενούμενους νικητές μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Βασιλάκης Στέργιος

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης Α.): Βασιλάκης, Μπολιεράκης, Λαζανάς, Βασιλείου, Καρίνας, Σίμος Π. (65' Μπεκιάρης), Σίμος Α. (72' Μολώνης), Μπαλαδήμας, Τάγκας (46' Σίμος Ν.), Καϋμενάκης, Βάντζος Θ. (56' Μπέλλος)

Αστέρας Ρόκκα (Σιαπέρας Χ.): Τάτσης, Υφαντής, Συγίζης, Ζαρκάδας, Τασούλας (86' Βάντζος Ι.), Μάης, Μήλιος, Γκανιάτσας Χ. (80' Νεραϊδιώτης), Κρεμίδας, Χαϊντάρι, Σιαπέρας