«Διπλό» κόντρα στη Φιλοθέη για το Σκουφά που παρέμεινε στην κορυφή

Τη μοναξιά της κορυφής συνεχίζει να απολαμβάνει ο Σκουφάς Κομποτίου, μετά τη νίκη του εκτός έδρας επί της Φιλοθέης, με 1-3.

Πίσω του έχει αφήσει την περσινή κακή σεζόν ο Σκουφάς, έχοντας μπει φουριόζος στο πρωτάθλημα, με τρεις νίκες και μία ισοπαλία στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές. Μάλιστα, μετά τη σημερινή του νίκη, συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, με τη Δόξα να ακολουθεί σε απόσταση δύο βαθμών.

Η τυπικά γηπεδούχος ομάδα της Φιλοθέης, η οποία αγωνίστηκε για ακόμη ένα ματς μακριά από τη φυσική της έδρα, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο της ΕΠΣΑ και μόλις στο 3ο λεπτό είχε χαμμένο τετ-α-τετ, με τον Μπακόλα να αποκρούει. Ακολούθησε όμως ο σοβαρός τραυματισμός του Τζώρα στο γόνατο και στην επόμενη φάση εκτός από το σοκ που υπέστησαν οι συμπαίκτες του, καθώς τον είδαν στη συνέχεια να διακομίζεται και στο ΓΝ Άρτας για τις πρώτες βοήθειες, δέχθηκαν γκολ, καθώς ο Στέφανος Δήμος στο 15ο λεπτό με πλασέ έκανε το 0-1, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι αγωνιζόντουσαν με παίχτη λιγότερο. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του α' μέρους, ο Πάνος Δήμος με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 0-2.

Στην επανάληψη η ομάδα της Φιλοθέης κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με σουτ του Γιαννούλη στο 59ο λεπτό, όμως ακολούθησε νέο σοκ για τους γηπεδούχους, αυτό της αποβολής του Κουτσούμπα που είχε περάσει ως αλλαγή στην αναμέτρηση, ο οποίος δέχτηκε δύο γρήγορες κίτρινες κάρτες (57'-71'). Αν και με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι από σουτ του Βασιλάκου. Τελικά η ομάδα του Κομποτίου κατάφερε να σφραγίσει το τρίποντο της νίκης στο 87ο λεπτό, όταν κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τρούλλη στην προσπάθεια του να αποσοβήσει γκολ. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Χεμπέγια, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Τέλος, να ευχηθούμε περαστικά και και ταχεία ανάρρωση στον Στράτο, και ας ελπίσουμε να μην υπάρξουν άλλοι σοβαροί τραυματισμοί φέτος, καθώς αυτό έχει τη μεγαλύτερη σημασία στον ερασιτεχνικό αθλητισμό.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Βασιλάκης Στέργιος - Τσιώρη Ιωάννα

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας): Κατσαντούλας, Ζώης, Ευθυμίου, Τρούλλης, Τζώρας (17' λ. τρ. Μάρκου), Κατσιγιάννης, Τσιάπαλης (53' Κουτσούμπας), Γιαννούλης, Καραγιάννης Α. (90' Παππάς Μ.), Καραγιάννης Δ., Βασιλάκος

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας): Μπακόλας, Παπαγιάννης, Στράτος (50' Μπούργος), Χεμπέγια, Κασελούρης Π., Κώτσης (80' Ζαχαράκης), Δήμος Π., Δήμου (75' Σιατής), Δήμος Στ. (90' Νάσο), Γρηγορίου (90' Μαλτέζος Φ.), Ντάβανος