Διπλό για την ΑΕΞ στο ντέρμπι με την Καμπή! (pics)

Έχοντας φτάσει στο τελικό 0-3 από το ημίχρονο, η ΑΕ Ξηροβουνίου έκανε το 5 στα 5, στο ντέρμπι με την ΑΕ Καμπής.

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η ΑΕ Ξηροβουνίου, που επικράτησε στο ντέρμπι με την Καμπή, που ήταν και τυπικά γηπεδούχος, με 0-3, και έκανε το 5 στα 5 στο Πρωτάθλημα, όντας η μόνη ομάδα με το απόλυτο των νικών, κάτι που τη φέρνει μόνη στην πρώτη θέση. Οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν νωρίς, με το Δόση, στο 4' να σουτάρει, το Γεροδήμο να διώχνει με τα πόδια, και τον Γκαρτζώνη από κοντά στην επαναφορά να σουτάρει άουτ. Τελικά, το 0-1 ήρθε στο 9ο λεπτό, με τον Τσαρακλημάνη να πλασάρει μέσα από την περιοχή, μετά από πάσα του Γκαρτζώνη, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Γεροδήμου. Στο 16ο λεπτό, νέα φάση για την ΑΕΞ, με τον Άκη Δήμο να σουτάρει ωραία με φάλτσο, και το Γεροδήμο να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά, ο Μουσιωτίτσας έκανε ωραία προσωπική ενέργεια στη γραμμή, όμως δεν μπόρεσε να σουτάρει από κοντά. Η ΑΕΞ ξαναβγήκε στην επίθεση, και στο 22ο λεπτό, έφτασε κοντά στο γκολ, με την κοντινή κεφαλιά του Κίτσιου να φεύγει λίγο άουτ. Στο ημίωρο, νέα σημαντική φάση, με το Δόση να νικιέται από το Γεροδήμο από κοντά, για να έρθει το 0-2 τρία λεπτά αργότερα, όταν μετά από φάουλ του Δήμου, πετάχτηκε ο Θεοδωρής, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ΑΕΞ δεν έριξε ρυθμό θέλοντας να τελειώσει το ματς, και στο 40', η κεφαλιά του Τσαρακλημάνη μετά από κόρνερ έφυγε άουτ. Στο 42ο λεπτό, ο Λάμπρος Δήμος έπιασε φοβερό σουτ, όμως ο Γεροδήμος έδιωξε και πάλι δύσκολα, για να έρθει τελικά και τρίτο γκολ, στις καθυστερήσεις, όταν στην κόντρα επίθεση ο Τσαρακλημάνης με εξαιρετικό σουτ, δεν άφησε περιθώρια στο Γεροδήμο, γράφοντας το 0-3.

Στο δεύτερο μέρος, η Καμπή πήρε την κατοχή της μπάλας και μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να καταφέρνει να δημιουργήσει πολλές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 53ο λεπτό, σουτ του Ν. Παππά έφυγε λίγο άουτ, και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 76' για να έρθει νέα καλή φάση στο ματς, για την ΑΕΞ αυτή τη φορά, με το Μήτσο να αστοχεί με κεφαλιά, από σέντρα του Μανθιού. Στο 85ο λεπτό, ο Γεροδήμος φώναξε και πάλι "παρών" σε φάουλ του Δόση, καθώς και κεφαλιά του Μήτσου στη συνέχεια της φάσης, ενώ στην τελευταία φάση του ματς, ο Π. Δήμος δεν κατάφερε να μειώσει με κεφαλιά, με το τελικό 0-3 να παραμένει. Θα ακολουθήσει βίντεο με αναλυτικά στιγμιότυπα του παιχνιδιού, από την κάμερα του artagoal.gr by mario.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Σιατής Κωνσταντίνος - Μαζαράκος Νίκος

ΑΕ Καμπής (Τρούλλης) : Γεροδήμος, Στέργιος, Θεοδώρου, Τζουμάκας Κ., Πλακιάς (22' λ.τρ. Τζουμάκας Δ.), Τζούκας (46' Γεωργούλας), Μουσιωτίτσας, Γκότσε (71' Γόγολος), Δήμος Π., Παππάς (71' Σταμάτης), Νίκαρης (81' Τσιάπαλης)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Μπόλης, Κοσταντίνι, Νούτσος, Κίτσιος, Θεοδωρής, Δήμος Χ., Δήμος Λ. (65' Τσόλης), Μπατίλας, Δόσης, Τσαρακλημάνης (60' Μανθιός), Γκαρτζώνης (60' Μήτσος)